wtorek, 18 styczeń 2022
Kategoria: Aktualności

Wczoraj podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa polska delegacja zwróciła się do Komisji Europejskiej o monitorowanie sytuacji związanej z Białoruskim embargiem oraz o podjęcie działań zapobiegających stratom w sektorze rolnym.

Kategoria: Aktualności

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa w poniedziałek 17 stycznia przedstawiono priorytety Francji w ramach prezydencji w Radzie ds.Rolnictwa.

Kategoria: Aktualności

W ramach zakończonej XII edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2022 odbyła się konferencja, w tym dwie debaty na temat tego jak Zielony Ład wpłynie na zmiany w polskim ogrodnictwie. Mimo krytyki tej unijnej odpowiedzi na zmiany klimatyczne, eksperci są zdania, że Zielony Ład może być szansą dla polskiego ogrodnictwa. W tym kierunku wypowiadali się Poseł Mirosław Maliszewski, Minister Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Maciej Majewski oraz dr Mirosław Korzeniowski, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Core Teamie.

Kategoria: Aktualności

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Porzeczki Czarnej (IBA) opublikowało przegląd upraw porzeczek na świecie w 2021 roku. Zwraca się uwagę, że wielkość produkcji tej jagody w 2021 roku nie była tak wysoka, jak oczekiwali uczestnicy branży i wyniosła 118 tys. ton, czyli o 22% mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyła się również powierzchnia upraw porzeczek na świecie z 47,4 tys. ha w 2020 r. do 41,9 tys. ha w 2021 r.

Kategoria: Aktualności

W 1987 roku norweska firma Graminor A.S, a zwłaszcza pasjonat Stein Harald, zdecydowali się na skrzyżowanie gruszki Williams i Lipcówki Kolorowej. Dwie odmiany dały chrupiące, rumieniące się piękno o nazwie Celina, QTee® -czytamy na oficjalnej stronie internetowej Qtee. Owoce odmiany ‘Celina’ mają dość wyrównany jajowaty kształt oraz charakterystyczny czerwony rumieniec z kropkami na zielonym tle.

Kategoria: Aktualności

Ustawa zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług  przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT W okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. -  nie ulegnie zmianie 7 % stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych.

Kategoria: Aktualności

Panie pośle, za nami rok 2021 uważany przez większość ludzi za trudny. Jakim on był w pana działalności parlamentarnej?

Kategoria: Aktualności

Zakończyły się targi Sadownictwa i Warzywnictwa.  Sadowników przyciągnęła tegoroczna nowość, czyli panel dotyczący ogrodnictwa ekologicznego i zrównoważonego, w którym udział wziął Prezes Związku Sadowników RP.

Kategoria: Aktualności
Rolnicy stracą czy zyskają na nowej tarczy? Oto jest pytanie.
Co z zerowym VATEM na nawozy? Jakie będą tego konsekwencje dla rolników a jakie dla konsumentów? Co z cenami i podatkiem VAT na polską żywność? Kto może zyskać, a kto straci i ile? O tym  w TVP INFO Mirosław Maliszewski
Kategoria: Aktualności

Dziś polscy rolnicy oczekują nie pozorowanego, a realnego wsparcia. Dlatego składamy projekt ustawy zakładający wsparcie do zakupu nawozów: 1000 zł do każdej zakupionej tony nawozów przez rolnika nie wcześniej niż przed 1 października 2021 roku, kiedy nastąpiły drastyczne podwyżki cen nawozów – powiedział w Sejmie poseł PSL, Stefan Krajewski. 

Kategoria: Aktualności
Zapraszamy do rejestracji i udziału w spotkaniu platformy "Rolnictwo przyjazne klimatowi", podczas którego głos zabierze Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski .

Log in or Sign up