Zarówno Hiszpania, jak i Grecja przekroczyły szczyt podaży w drugiej połowie marca.
Potrzebna jest kolejna transza dofinansowania polskiego sadownictwa, po to aby w nowych realiach nadal było ono konkurencyjne, i abyśmy nie przegrali rywalizacji także z świetnie rozwijającym się sadownictwem w Ukrainie - mówił w rozmowie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, poseł Mirosław Maliszewski, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prezes Związku Sadowników RP.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył dziś w spotkaniu z sadownikami, które odbywało się w Skotnikach i Samborcu przed otwarciem XXXIV Święta Kwitnącej Jabłoni.
Maciej Cybulak, sadownik spod Opola Lubelskiego w wywiadzie dla portalu SadyOgrody przekazał, że w tym roku zbierze jedynie „symboliczne ilości” owoców.
W "Owocnej Farmie" rozpoczął się zbiór odmiany Flair z tuneli. Aktualna cena za kilogram wynosi 30 złotych-sprzedawane są w tekturowych łubiankach o pojemności 1kg.
W ostatnich dniach wśród obywateli Ukrainy, szczególnie mężczyzn pracujących w Polsce, pojawiła się panika związana z obawami o deportację celem wcielenia do wojska. Została ona wywołana pewnymi wypowiedziami, a zwłaszcza nierzetelnymi artykułami na niektórych portalach informacyjnych.
Przymrozki spowodowały poważne starty w uprawach, ale ich wielkość będzie można ocenić dopiero, gdy ponownie nastąpi ocieplenie i ruszy wegetacja - poinformował PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Największych uszkodzeń można się spodziewać w przypadku śliw, czereśni i wiśni.
Minister Czesław Siekierski spotkał się w środę (17.04 )z przedstawicielami Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenia „Unia Owocowa”, Stowarzyszenia Agroekoton oraz Związku Sadowników RP.
Konflikt, który toczy się między Rosją a Ukrainą, ma wiele negatywnych aspektów w odniesieniu do rolnictwa czy do gospodarki poszczególnych krajów zaangażowanych bezpośrednio w ten konflikt. Cierpi również gospodarka Polski czy innych krajów Unii Europejskiej. Polscy rolnicy obawiają się, że to, co się stało w 2022 i 2023 roku – czyli przyjęcie produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej przez umożliwienie im bezcłowego, bezkontyngentowego, nieograniczonego, niekontrolowanego importu – zaburza rynek.
Strona 1 z 70