sobota, 28 maj 2022
Kategoria: Aktualności

Jak donosi holenderska organizacja producentów owoców (NFO), niektóre gospodarstwa w Gelderland, Brabant i Limburgii ucierpiały w wyniku silnych podmuchów wiatru i silnego gradu w minionym tygodniu.

Kategoria: Aktualności

Firma Royal  z Sewilli, pionier w badaniach i rozwoju nowych odmian owoców pestkowych i jagód od ponad trzydziestu lat, rozpoczęła sezon od wprowadzenia na rynek nowej odmiany swojej wczesnej linii owoców pestkowych, która będzie sprzedawana pod marką Royal Sanguine®.

Kategoria: Aktualności

W tym tygodniu pierwsze partie lokalnie produkowanych malin i czereśni zaczęły trafiać do sprzedaży w Polsce   – podaje portal EastFruit , powołując się na Freshmarket . Należy zauważyć, że w ubiegłym roku sezon sprzedaży tych produktów rozpoczął się około tydzień później, na początku czerwca.

Kategoria: Aktualności

Termin składania wniosków o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” w dwóch obszarach – rozwój produkcji prosiąt oraz nawadnianie w gospodarstwie – został wydłużony o miesiąc. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje dokumenty do 27 czerwca br.

Kategoria: Aktualności

Sejm na obecnym posiedzeniu pracuje nad sprawozdaniem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw.
Kategoria: Aktualności

W nawiązaniu do wypowiedzi  Prezydenta RP z minionej wizyty w Kijowie dotyczącej tego, iż w najbliższych dniach planuje rozmowy w Egipcie na temat
problemów z eksportem ukraińskiego zboża: zwróciliśmy się z prośbą, aby podczas owej wizyty Pan Prezydent podjął również rozmowy, mające na celu przywrócenie stabilności wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Egiptem.

Kategoria: Aktualności

Unia Europejska przyjęła  rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Oznacza to, że przez rok na cały ukraiński eksport do UE nie będą nakładane cła importowe.

Kategoria: Aktualności

Niedobory siły roboczej w branży jabłek kosztują hodowców , szacuje się straty na poziomie ponad 105 milionów dolarów, mówią przedstawiciele branży. Hodowca Kelvin Taylor, powiedział, że w tym roku musi pozostawić na drzewach 15% do 20% swoich zbiorów jabłek, ponieważ nie ma wystarczającej ilości rąk do zbierania owoców. Taylor, który uprawiał 450 hektarów jabłek przeznaczonych na eksport, powiedział, że ten rok był najtrudniejszy od prawie 50 lat.

Kategoria: Aktualności

Zmiana pokoleniowa, jaka zachodzi w rolnictwie, prowadzi nie tylko do odmiennych wyborów, jeśli chodzi o uprawy, ale także do zwracania większej uwagi na nowoczesne techniki agronomiczne, które mogą obniżyć koszty, uprościć operacje i zagwarantować wysokie standardy jakości.

Kategoria: Aktualności

ARIMR serdecznie zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów”. Aby wziąć w nim udział należy do 31 maja 2022 roku przesłać wyłącznie drogą elektroniczną wypełniony formularz zgłoszeniowy podpisany przez upoważnionego przedstawiciela KGW. Formularz stanowi załącznik do regulaminu konkursu i jest dostępny na portalu internetowym www.bitwaregionow.pl.

Kategoria: Aktualności

Według danych Eurostatu, w ostatnich 5 latach zaobserwowano średniorocznie 0,79% spadku powierzchni uprawy truskawek w Polsce, podczas gdy wielkość zbiorów spadała o ponad 3 rocznie. Oznacza to, że zmniejszona powierzchnia uprawy częściowo rekompensowana jest przez większą produktywność upraw. Spadek wielkości produkcji wciąż przybiera na sile. W 2021 r. produkcja zmniejszyła się aż o 16,5% do poziomu 150 tys. t. Pomimo tego spadku, truskawki wciąż zajmują około 15% areału produkcji owoców w Polsce.

Log in or Sign up