środa, 21 luty 2024
Kategoria: Świat

Dobra Historia to podstawa

"
Pewnego słonecznego wiosennego dnia pszczoła miodna bzyczała w sadzie pana Nystroma, zbierając po drodze nektar i zapylając krzyżowo kwiaty jabłoni. Pszczoła miodna zatrzymała się przy nieznanym drzewie i zebrała nektar i pyłek z kwiatu. W miarę upływu dnia mała pszczoła miodna przekazała ten pyłek na drzewo Honeycrisp. Ta pszczoła nie wiedziała, że jej zapylenie krzyżowe między Honeycrisp a nieznaną odmianą właśnie zaowocowało ukochanym jabłkiem SugarBee®, które znamy i którym cieszymy się dzisiaj!

Kilka miesięcy później, kiedy zaczęły rosnąć jabłka o różnych kształtach i kolorach, pan Nystrom odkrył tę zupełnie nową odmianę jabłek w swoim sadzie! Był duży i okrągły, o jaskrawoczerwonym i żółtym zabarwieniu. Ugryzł... "Mniam!" Jabłko miało chrupiącą, jędrną konsystencję i było niewiarygodnie słodkie jak cukier. Był zachwycony i rozpowszechnił daleko i szeroko wieść o nowej, pysznej odmianie jabłek, którą następnie nazwał CN-121, wielokrotnie komentując jej słodką i chrupiącą naturę.

Ponad tysiąc mil dalej, w wysoko położonych sadach północno-środkowego stanu Waszyngton, wieści o tym słodkim nowym jabłku dotarły do plantatorów. Wszyscy zgodzili się: "musimy mieć to jabłko!". Dzięki ciepłym letnim dniom w północno-środkowym Waszyngtonie, chłodnej wieczornej bryzie i żyznym dolinom, sady oferują idealne warunki do uprawy jabłek. W 2013 roku pan Nystrom zgodził się, że są idealnymi kandydatami do uprawy CN-121.

Ponieważ jabłko powstało w wyniku zapylenia krzyżowego pszczoły miodnej i ma słodko-słodki smak, hodowcy nadali CN-121 oficjalną (i bardzo trafną) nazwę: SugarBee®!"

 

O firmie SugarBee®

SugarBee® to  odmiana jabłek od plantatorów Chelan Fresh w stanie Waszyngton, do których należą Gebbers Farms i Chelan Fruit Cooperative. Jego rześki, soczysty i słodki smak pszczeli oraz atrakcyjny dwukolorowy wygląd wzbudzają zainteresowanie zarówno wśród sprzedawców detalicznych, jak i konsumentów. Aby uzyskać więcej informacji na temat SugarBee, odwiedź www.sugarbeeapple.com. Chelan Fresh to należąca do hodowców firma zajmująca się marketingiem owoców, reprezentująca ponad 300 rodzinnych gospodarstw; Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.chelanfresh.com.
Źródlo: https://sugarbeeapple.com/

Kategoria: Świat

Holandia: WUR oszacował średni dochód w sektorze owocowym w roku zbiorów 2023 na 82 000 euro na nieopłaconą roczną jednostkę pracy (RJR). To o 53 000 euro więcej niż w roku zbiorów 2022. Średnio w latach 2018-2022 średni dochód z działalności gospodarczej na RJR wynosił 43 000 euro. Znaczna poprawa dochodów jest wynikiem niższej produkcji najlepszych owoców w Europie, co skutkuje wyższymi cenami. 

Kategoria: Świat

WIODĄCY EKSPORTER

Chile eksportuje owoce od setek lat. Biorąc pod uwagę całe doświadczenie zdobyte w tym czasie, nic dziwnego, że Chile jest uznawane nie tylko za największego eksportera owoców na półkuli południowej, ale także za jednego z czołowych dostawców owoców na świecie. Chile eksportuje ponad 2,6 miliona ton owoców rocznie do ponad 100 krajów na całym świecie. Jak to mówią po hiszpańsku, “Increible!”.

Kategoria: Świat

Po sześciu latach negocjacji serbskie jabłka otrzymały pozwolenie na ich eksport do Chin. Pierwsze dostawy jabłek z Serbii do Chin trafią w przyszłym roku.

Kategoria: Świat

Sadownicy z Holandii zbiorą mniej jabłek w tym sezonie. Znacznie mniejsze zbiory obejmą odmiany Elstar, odmiany z grupy Jonagoldów. Mniej będzie także Golden Delicousa.

Kategoria: Świat

Belgijskie jabłonie wyprodukują w tym roku około 203 mln kilogramów jabłek, czyli o 14,9 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Za to zbiór gruszek ma się wyjątkowo dobrze. Chociaż na poziomie europejskim zebranych zostanie o 13 procent mniej gruszek niż rok wcześniej, w Belgii widzimy inną sytuację. Szacunkowe zbiory gruszek są o jedną piątą wyższe niż w roku ubiegłym. 

Kategoria: Świat

Tegoroczne zbiory śliwek będą poniżej średniej, twierdzą eksperci z Instytutu Sadownictwa w Cacak. Taka sytuacja, między innymi, przynosi większy popyt na ten owoc, powiedział Darko Jevremovic, dyrektor Instytutu Sadownictwa w Cacak, Radio-Television of Serbia (RTS). Podkreślił, że ten rok jest bardzo niekorzystny dla sadowniczych upraw, przede wszystkim ze względu na złe warunki pogodowe.

Kategoria: Świat

"Kiedy polscy plantatorzy owoców jagodowych zażądali zakazu importu malin z Ukrainy, moim zdaniem byli bardzo bliscy wyświadczenia Ukrainie ogromnej przysługi. W końcu zmusiłoby to ukraińskie mroźnie do inwestowania w sortowanie i marketing, co nieuchronnie doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu dochodów ukraińskiego przemysłu malinowego. Podobnym przykładem był zakaz dostaw owoców i jagód do Rosji, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu przychodów z eksportu ukraińskiego ogrodnictwa. Jednocześnie gwałtownie spadłyby dochody polskiego przemysłu malinowego, który obecnie zarabia dziesiątki milionów euro na odsprzedaży ukraińskich produktów. Te dodatkowe przychody uzyskane przez ukraińskich plantatorów malin i mroźnie zostaną ponownie zainwestowane w rozwój produkcji. Dzięki temu za kilka lat Ukraina będzie w stanie minąć Polskę, a może nawet Serbię, w rankingu największych eksporterów malin na świecie – mówi Andrij Jarmak, ekonomista Centrum Inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)."

Kategoria: Świat

Wprowadzenie uprawy jeżyny w szklarniach daje wiele nowych możliwości, ale pojawia się też wiele pytań. Projekt Het Nieuwe Telen Braam poszukuje odpowiedzi na przyszłościową i neutralną energetycznie uprawę jeżyny.

Kategoria: Świat

Energia słoneczna w sadach

Podczas seminarium sadowniczego w Południowym Tyrolu Hubert Bernhard (Kressbronn) mówił o wytwarzaniu energii słonecznej w sadach jabłoniowych. We współpracy z różnymi organizacjami i agencjami w gospodarstwie sadowniczym Bernhard po niemieckiej stronie Jeziora Bodeńskiego zbudowano pierwsze w Europie panele słoneczne nad istniejącym sadem jabłoniowym.

Log in or Sign up