czwartek, 19 wrzesień 2024
Kategoria: Świat

W ramach corocznych spotkań grup kontaktowych ds. produktów Wspólnego Komitetu ds. Owoców i Warzyw Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii, grupa ds. truskawek spotkała się w dniach 4 i 5 kwietnia, omawiała bilans ostatniej kampanii w tych czterech krajach.

Kategoria: Świat

NIEMIECKIE ZAINTERESOWANIE UPRAWĄ GRUSZ

Niektórzy niemieccy sadownicy z zazdrością patrzą na lata wzrostu upraw gruszek w Holandii i Belgii. Przy akceptowalnych, a nawet bardzo atrakcyjnych cenach dla hodowców, niepowodzenia w uprawie jabłek można zrekompensować. Czy uprawa gruszek jest czymś dla niemieckich hodowców? W każdym razie warto się nad tym zastanowić. Niemcy liczące 83 mln mieszkańców to mocny rynek, importujący rocznie ponad 5 mln ton owoców. Niemcy są w 15% samowystarczalne pod względem owoców, głównie dlatego, że w samym kraju nie uprawia się bananów, owoców cytrusowych i winogron. Jednak nawet spośród gruszek ręcznych kupowanych przez niemieckich konsumentów tylko 20% pochodzi z produkcji krajowej. I chociaż warunki wzrostu są dobre dla gruszek. Zmiany klimatyczne i gwałtowny spadek produkcji gruszek w Europie Południowej obudziły niemieckich plantatorów owoców. Teraz chcą bardziej skupić się na gruszkowym celu. W ostatnich latach Niemcy zebrali od 35 000 do 38 000 ton gruszek, ale zaimportowali od 150 000 do 160 000 ton gruszek. Możliwości sprzedaży gruszek są zatem spore, zwłaszcza że supermarkety lubią mieć w swoim asortymencie produkty z własnego regionu

Xenia jest w centrum

Północnoniemiecki obszar Niederelbe znany jest z uprawy jabłek; w ostatnich latach uprawę gruszek prowadzono połowicznie. Zrozumiałe jest zatem, że plony i jakość gruszek znacznie odbiegały od oczekiwań. Jednak ze względu na nadprodukcję jabłek hodowcy szukają obecnie alternatyw. Xenia została z sukcesem wprowadzona kilka lat temu w południowych Niemczech w regionie Jeziora Bodeńskiego. Pod patronatem Niemieckiego Konsorcjum Owocowego DOSK uprawa gruszek nabiera obecnie tempa w całym kraju. Koncentrujemy się na Xenii, dzięki której handlowcy mają nadzieję zamknąć lukę spowodowaną znacznie niższą produkcją Abate Fetel. Celem jest jak najszybsze podwojenie produkcji do 15 000 ton. Brakuje jednak materiału roślinnego, co znacznie spowalnia proces. Niemieccy plantatorzy również są zainteresowani Konferencją, ale obawiają się konkurencji z krajami Beneluksu. Holandia i Belgia mogą produkować konferencję taniej i lepszej jakości, uzyskując plony na poziomie 60 ton/ha. Na razie pozostaje tylko Xenia lub Novabirne, ponieważ odmiany z czerwonym rumieńcem nie mają jeszcze pożądanego smaku.

Ze względu na zmianę klimatu uprawa gruszek w UE przesunie się dalej na północ. To także zmienia przepływ produktów. Grusza jest szeroko sadzona w Polsce, zwłaszcza Konferencja. Prawdopodobnie utrudni to sprzedawcom w krajach Beneluksu eksport gruszek. Zrozumiałe jest, że w centrum uwagi coraz częściej znajdują się odmiany klubowe, które są uprawiane w Holandii na 850 hektarach, podczas gdy w 2018 roku zarejestrowano zaledwie 520 hektarów. Rynek gruszek zmienia się zatem w całej Europie.

Źródło: Fruiteelt 7

 

Kategoria: Świat

Dobra Historia to podstawa

"
Pewnego słonecznego wiosennego dnia pszczoła miodna bzyczała w sadzie pana Nystroma, zbierając po drodze nektar i zapylając krzyżowo kwiaty jabłoni. Pszczoła miodna zatrzymała się przy nieznanym drzewie i zebrała nektar i pyłek z kwiatu. W miarę upływu dnia mała pszczoła miodna przekazała ten pyłek na drzewo Honeycrisp. Ta pszczoła nie wiedziała, że jej zapylenie krzyżowe między Honeycrisp a nieznaną odmianą właśnie zaowocowało ukochanym jabłkiem SugarBee®, które znamy i którym cieszymy się dzisiaj!

Kilka miesięcy później, kiedy zaczęły rosnąć jabłka o różnych kształtach i kolorach, pan Nystrom odkrył tę zupełnie nową odmianę jabłek w swoim sadzie! Był duży i okrągły, o jaskrawoczerwonym i żółtym zabarwieniu. Ugryzł... "Mniam!" Jabłko miało chrupiącą, jędrną konsystencję i było niewiarygodnie słodkie jak cukier. Był zachwycony i rozpowszechnił daleko i szeroko wieść o nowej, pysznej odmianie jabłek, którą następnie nazwał CN-121, wielokrotnie komentując jej słodką i chrupiącą naturę.

Ponad tysiąc mil dalej, w wysoko położonych sadach północno-środkowego stanu Waszyngton, wieści o tym słodkim nowym jabłku dotarły do plantatorów. Wszyscy zgodzili się: "musimy mieć to jabłko!". Dzięki ciepłym letnim dniom w północno-środkowym Waszyngtonie, chłodnej wieczornej bryzie i żyznym dolinom, sady oferują idealne warunki do uprawy jabłek. W 2013 roku pan Nystrom zgodził się, że są idealnymi kandydatami do uprawy CN-121.

Ponieważ jabłko powstało w wyniku zapylenia krzyżowego pszczoły miodnej i ma słodko-słodki smak, hodowcy nadali CN-121 oficjalną (i bardzo trafną) nazwę: SugarBee®!"

 

O firmie SugarBee®

SugarBee® to  odmiana jabłek od plantatorów Chelan Fresh w stanie Waszyngton, do których należą Gebbers Farms i Chelan Fruit Cooperative. Jego rześki, soczysty i słodki smak pszczeli oraz atrakcyjny dwukolorowy wygląd wzbudzają zainteresowanie zarówno wśród sprzedawców detalicznych, jak i konsumentów. Aby uzyskać więcej informacji na temat SugarBee, odwiedź www.sugarbeeapple.com. Chelan Fresh to należąca do hodowców firma zajmująca się marketingiem owoców, reprezentująca ponad 300 rodzinnych gospodarstw; Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.chelanfresh.com.




Źródlo: https://sugarbeeapple.com/

Kategoria: Świat

Holandia: WUR oszacował średni dochód w sektorze owocowym w roku zbiorów 2023 na 82 000 euro na nieopłaconą roczną jednostkę pracy (RJR). To o 53 000 euro więcej niż w roku zbiorów 2022. Średnio w latach 2018-2022 średni dochód z działalności gospodarczej na RJR wynosił 43 000 euro. Znaczna poprawa dochodów jest wynikiem niższej produkcji najlepszych owoców w Europie, co skutkuje wyższymi cenami. 

Kategoria: Świat

WIODĄCY EKSPORTER

Chile eksportuje owoce od setek lat. Biorąc pod uwagę całe doświadczenie zdobyte w tym czasie, nic dziwnego, że Chile jest uznawane nie tylko za największego eksportera owoców na półkuli południowej, ale także za jednego z czołowych dostawców owoców na świecie. Chile eksportuje ponad 2,6 miliona ton owoców rocznie do ponad 100 krajów na całym świecie. Jak to mówią po hiszpańsku, “Increible!”.

Kategoria: Świat

Po sześciu latach negocjacji serbskie jabłka otrzymały pozwolenie na ich eksport do Chin. Pierwsze dostawy jabłek z Serbii do Chin trafią w przyszłym roku.

Kategoria: Świat

Sadownicy z Holandii zbiorą mniej jabłek w tym sezonie. Znacznie mniejsze zbiory obejmą odmiany Elstar, odmiany z grupy Jonagoldów. Mniej będzie także Golden Delicousa.

Kategoria: Świat

Belgijskie jabłonie wyprodukują w tym roku około 203 mln kilogramów jabłek, czyli o 14,9 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Za to zbiór gruszek ma się wyjątkowo dobrze. Chociaż na poziomie europejskim zebranych zostanie o 13 procent mniej gruszek niż rok wcześniej, w Belgii widzimy inną sytuację. Szacunkowe zbiory gruszek są o jedną piątą wyższe niż w roku ubiegłym. 

Kategoria: Świat

Tegoroczne zbiory śliwek będą poniżej średniej, twierdzą eksperci z Instytutu Sadownictwa w Cacak. Taka sytuacja, między innymi, przynosi większy popyt na ten owoc, powiedział Darko Jevremovic, dyrektor Instytutu Sadownictwa w Cacak, Radio-Television of Serbia (RTS). Podkreślił, że ten rok jest bardzo niekorzystny dla sadowniczych upraw, przede wszystkim ze względu na złe warunki pogodowe.

Kategoria: Świat

"Kiedy polscy plantatorzy owoców jagodowych zażądali zakazu importu malin z Ukrainy, moim zdaniem byli bardzo bliscy wyświadczenia Ukrainie ogromnej przysługi. W końcu zmusiłoby to ukraińskie mroźnie do inwestowania w sortowanie i marketing, co nieuchronnie doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu dochodów ukraińskiego przemysłu malinowego. Podobnym przykładem był zakaz dostaw owoców i jagód do Rosji, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu przychodów z eksportu ukraińskiego ogrodnictwa. Jednocześnie gwałtownie spadłyby dochody polskiego przemysłu malinowego, który obecnie zarabia dziesiątki milionów euro na odsprzedaży ukraińskich produktów. Te dodatkowe przychody uzyskane przez ukraińskich plantatorów malin i mroźnie zostaną ponownie zainwestowane w rozwój produkcji. Dzięki temu za kilka lat Ukraina będzie w stanie minąć Polskę, a może nawet Serbię, w rankingu największych eksporterów malin na świecie – mówi Andrij Jarmak, ekonomista Centrum Inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)."

Log in or Sign up