piątek, 22 wrzesień 2023
Kategoria: Świat

Belgijskie jabłonie wyprodukują w tym roku około 203 mln kilogramów jabłek, czyli o 14,9 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Za to zbiór gruszek ma się wyjątkowo dobrze. Chociaż na poziomie europejskim zebranych zostanie o 13 procent mniej gruszek niż rok wcześniej, w Belgii widzimy inną sytuację. Szacunkowe zbiory gruszek są o jedną piątą wyższe niż w roku ubiegłym. 

Kategoria: Świat

Tegoroczne zbiory śliwek będą poniżej średniej, twierdzą eksperci z Instytutu Sadownictwa w Cacak. Taka sytuacja, między innymi, przynosi większy popyt na ten owoc, powiedział Darko Jevremovic, dyrektor Instytutu Sadownictwa w Cacak, Radio-Television of Serbia (RTS). Podkreślił, że ten rok jest bardzo niekorzystny dla sadowniczych upraw, przede wszystkim ze względu na złe warunki pogodowe.

Kategoria: Świat

"Kiedy polscy plantatorzy owoców jagodowych zażądali zakazu importu malin z Ukrainy, moim zdaniem byli bardzo bliscy wyświadczenia Ukrainie ogromnej przysługi. W końcu zmusiłoby to ukraińskie mroźnie do inwestowania w sortowanie i marketing, co nieuchronnie doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu dochodów ukraińskiego przemysłu malinowego. Podobnym przykładem był zakaz dostaw owoców i jagód do Rosji, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu przychodów z eksportu ukraińskiego ogrodnictwa. Jednocześnie gwałtownie spadłyby dochody polskiego przemysłu malinowego, który obecnie zarabia dziesiątki milionów euro na odsprzedaży ukraińskich produktów. Te dodatkowe przychody uzyskane przez ukraińskich plantatorów malin i mroźnie zostaną ponownie zainwestowane w rozwój produkcji. Dzięki temu za kilka lat Ukraina będzie w stanie minąć Polskę, a może nawet Serbię, w rankingu największych eksporterów malin na świecie – mówi Andrij Jarmak, ekonomista Centrum Inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)."

Kategoria: Świat

Wprowadzenie uprawy jeżyny w szklarniach daje wiele nowych możliwości, ale pojawia się też wiele pytań. Projekt Het Nieuwe Telen Braam poszukuje odpowiedzi na przyszłościową i neutralną energetycznie uprawę jeżyny.

Kategoria: Świat

Energia słoneczna w sadach

Podczas seminarium sadowniczego w Południowym Tyrolu Hubert Bernhard (Kressbronn) mówił o wytwarzaniu energii słonecznej w sadach jabłoniowych. We współpracy z różnymi organizacjami i agencjami w gospodarstwie sadowniczym Bernhard po niemieckiej stronie Jeziora Bodeńskiego zbudowano pierwsze w Europie panele słoneczne nad istniejącym sadem jabłoniowym.

Kategoria: Świat

W poszukiwaniu nowych odmian gruszek nacisk kładziony jest na odmiany o czerwonej skórce. Proeftuin Randwijk – oprócz znanych od pewnego czasu odmian Rode Doyenné van Doorn/Sweet Sensation®, Celina/QTee® i Gräfin Gepa/Early Desire® – posiada również nowsze odmiany gruszek o czerwonej skórce, takie jak CH201/ Fred®, Red Conference i nowa czerwona odmiana z holenderskiej szkółki drzew owocowych.

Kategoria: Świat

Jeśli właściciele mroźni nie podniosą cen skupu malin, serbscy plantatorzy podejmą bardziej radykalne kroki. Rozważamy blokady - powiedział prezes Stowarzyszenia Producentów Malin Serbii, Dobrivoje Radović. 

Kategoria: Świat

W ciągu ostatnich kilku tygodni w mediach pojawiły się różne doniesienia o poważnych szkodach w uprawach jabłoni i gruszek spowodowanych przez burzę i grad w Nowej Zelandii i RPA.

Kategoria: Świat

Zamiar rządu, aby obniżyć stawkę VAT na owoce i warzywa do 0 procent, jest skomplikowany i zapewnia niewielką wartość dodaną pod względem zdrowotnym. SEO Economic Research wyciąga ten wniosek w badaniu wykonalności wspomnianej obniżki podatku VAT. NFO uważa ten wynik za "bardzo rozczarowujący".

Kategoria: Świat

Sprzedaż środków ochrony roślin w Holandii spadła do 2021,9 mln kg substancji czynnej w 4 roku. To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Od 2018 roku sprzedaż kształtuje się poniżej 10 mln kg. Wynika to z danych opublikowanych przez Statistics Netherlands (CBS). W ciągu sześciu lat przed 2017 rokiem sprzedaż oscylowała wokół 11 mln kg. Z 3,3 kg największy udział w sprzedaży środków ochrony roślin mają produkty przeciwko grzybom i bakteriom.
To o 0,7 mln kg mniej niż w 2020 r.; spadek o 17 procent. Uderzający rozwój, mimo że lato 2021 roku jest bardzo mokre. Spadek wynika głównie ze zniknięcia mankozebu.

Log in or Sign up