wtorek, 18 styczeń 2022
Kategoria: Świat

Od 10 do 14 stycznia 2022 r. Niemcy ponownie, już po raz 12-sty , przez tydzień obchodzą  „Niemiecki Dzień Jabłka”.  Poprzez specjalne akcje w social mediach, filmy i promocje w sprzedaży  detalicznej oraz degustacje jabłkowych potraw Niemcy chcą rozpropagować spożywanie rodzimych owoców.

Kategoria: Świat

W listopadzie 2021 r. Chiny wyeksportowały łącznie 123 600 ton świeżych jabłek. Wartość eksportu wyniosła 151,3 mln USD przy średniej cenie 1224,10 USD za tonę. Wielkość eksportu zmniejszyła się o 7,68% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2020 roku. Wartość eksportu i średnia cena za tonę spadły odpowiednio o 24,01% i 17,69%. Całkowity wolumen eksportu jabłek w okresie od stycznia do listopada 2021 r. wyniósł 959 700 ton, co stanowi niewielki wzrost o 3,16% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Ogólna wartość eksportu nieznacznie wzrosła o 1,62% do łącznej kwoty 1,28 mld USD.

Kategoria: Świat

Honeycrisp utrzymuje pierwsze miejsce w sprzedaży w USA wśród wszystkich odmian z 8,09% wzrostem sprzedaży w ciągu minionego roku. Minimalny wzrost wolumenu (1,48%), odzwierciedla stabilne utrzymanie cen detalicznych.

Nie ma wątpliwości co do tego, że Amerykanie uwielbiają Honeycrisp. Amatorzy tej odmiany podkreślają, że owoce są soczyste, chrupiące i orzeźwiające, bardzo łagodne w smaku.

Dane pokazują, że klienci, którzy kupują Honeycrisp, podczas wyboru nie zwracają uwagi na cenę. 

Kategoria: Świat

Ukraińskie władze podjęły prace nad poprawą dostępu do wiodących rynków owoców i warzyw. Głównym celem sektora jest w tej chwili negocjacja bezcłowego eksportu jabłek na  rynek egipski. „Polska eksportuje do Egiptu około 100 tys. ton świeżych jabłek w sezonie, a Ukraina nie dostarcza ani jednej tony, mimo że logistyka eksportu jabłek do Egiptu z Ukrainy jest lepsza niż w Polsce. Głównym powodem jest to, że Polska korzysta z bezcłowego handlu z Egiptem, a ukraińscy dostawcy musieliby płacić cła importowe, co sprawia, że ich jabłka są niekonkurencyjne na tym rynku”. wyjaśnia Andriy Yarmak, ekonomista w Centrum Inwestycyjnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

zdjęcie:PAIH
Kategoria: Świat

Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu- w tym tygodniu polskie jabłka za sprawą ZBH Dubaj i firmy GRG Foods podbijają serca klientów sklepów Choithram na terenie Dubaju.

 

Źródło:PAIH

Kategoria: Świat

Od połowy grudnia do 27 grudnia ceny jabłek prawie wszystkich odmian wzrosły na rynku mołdawskim średnio o 0,5-1 MDL/kg. Bardziej zauważalnie wzrosły ceny hurtowe, zarówno minimalne, jak i maksymalne tanich jabłek: „Idared” i „Simirenko” – 5-6 MDL/kg (0,28-0,34 USD/kg) oraz „Gala” – do 7 MDL/ kg (0,39 USD/kg). Mimo to ceny wciąż są poniżej poziomu z końca grudnia 2020 roku.

Kategoria: Świat

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich komisarz Janusz Wojciechowski zamierza kontynuować ofensywę dyplomatyczną Komisji Europejskiej na rzecz produktów rolno-spożywczych z 27 państw członkowskich UE. Jego pierwsza misja na wysokim szczeblu odbędzie się w Singapurze i Wietnamie.

Kategoria: Świat

Od 1 stycznia 2022 r. Białoruś wprowadza na okres 6-ciu miesięcy zakaz importu szeregu produktów rolno-spożywczych z państw Unii Europejskiej a także USA, Kanady,   Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Norwegii,Czarnogóry i Szwajcarii.

Log in or Sign up