poniedziałek, 24 czerwiec 2024
Świat: BURZA I GRAD ZMNIEJSZAJĄ UPRAWY JABŁEK NA PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ

W ciągu ostatnich kilku tygodni w mediach pojawiły się różne doniesienia o poważnych szkodach w uprawach jabłoni i gruszek spowodowanych przez burzę i grad w Nowej Zelandii i RPA.

Oba kraje obniżyły swoje szacunki dotyczące zbiorów odpowiednio o 15% i 6%. Pod koniec marca WAPA opublikowało aktualizację zbiorów jabłek i gruszek na półkuli południowej (patrz tabela 1 dotycząca upraw jabłek). Okazuje się, że zbiory jabłek wynoszą 156 000 ton, czyli o 3% mniej niż szacowano. To sprawia, że są one teraz o 2,4% większe niż zbiory z 2022 r., zamiast o 6% większe niż szacowano wcześniej.
Mniejsze plony wpływają również na wielkość eksportu. Oczekuje się, że kraj na półkuli południowej wyeksportuje 3% jabłek fev niż w 2022 r. Ten mniejszy wolumen eksportu dotyczy krajów dotkniętych gradobiciem i burzą, Nowej Zelandii (-15%) i Republiki Południowej Afryki (-10% ). Z udziałem 37% Gala jest najczęściej uprawianą odmianą na półkuli południowej.

Tabela 1. Zaktualizowane szacunki dotyczące zbiorów jabłek w krajach półkuli południowej i szacunkowe wielkości eksportu (w tonach)

(.Źródło: EFM /WAPA)

Log in or Sign up