sobota, 13 lipiec 2024
Ukraina znów nas wyprzedza

Według analityków EastFruit Ukraina i Serbia wyeksportowały rekordową ilość jabłek do Bahrajnu w 2021 r. Rynek świeżych jabłek w Bahrajnie jest często niedoceniany przez wielu uczestników handlu owocami i warzywami.

To niewielkie państwo wyspiarskie położone w Zatoce Perskiej importuje rocznie około 11 tysięcy ton jabłek. Jednak to nie wielkość importu jest imponująca, ale wysoka cena, jaką lokalni importerzy płacą za świeże jabłka. Średnia cena importowa jabłek w Bahrajnie jest prawie dwukrotnie wyższa niż w Rosji. Dlatego Bahrajn jest zdecydowanie interesujący dla krajów dostarczających jabłka wysokiej lub premium jakości.

 

W tym względzie warto zwrócić uwagę, że Ukraina zwiększyła podaż jabłek na rynek Bahrajnu w 2021 r. 4-krotnie w porównaniu do 2020 r. Mimo że wielkość eksportu była stosunkowo niewielka – zaledwie 140 ton, pozwoliło to Ukrainie ominąć na tym rynku Polskę, która wyeksportowała 124 tony do Bahrajnu w ciągu roku.

 

Serbia poczyniła największe postępy na rynku jabłek w Bahrajnie. Serbia wyeksportowała 839 ton świeżych jabłek do Bahrajnu w 2021 roku i stała się jednym z sześciu największych dostawców. Ukraina zajęła 15. miejsce wśród największych eksporterów. Tylko Chile, Włochy, RPA, Iran i Chiny wyprzedziły Serbię. Nawiasem mówiąc, Chiny i RPA zmniejszyły podaż jabłek do Bahrajnu w 2021 roku, Włochy – wzrosły o 15%, a Iran zwiększył się o 67%. Serbia zwiększyła eksport jabłek do Bahrajnu 12-krotnie w ciągu roku!

Źeródło: Eastfruit

Log in or Sign up