sobota, 13 lipiec 2024

Według analityków EastFruit, pod koniec 2021 roku Etiopia nadal zwiększała import jabłek. Wielkość importu tych owoców do Etiopii w 2021 roku wzrosła o 30% i sięgnęła 4,3 tys. ton.

Oczywiście liderem pod względem dostaw jabłek na rynek etiopski jest Republika Południowej Afryki, która jest bliżej do tego kraju niż pozostali dostawcy. Dostawy z RPA stanowiły prawie jedną trzecią całkowitego importu jabłek do Etiopii, a import z tego kraju wzrósł w ciągu roku o 88%.

 

Jednak liderem tempa wzrostu dostaw jabłek na rynek etiopski na koniec 2021 r. była Ukraina, która znalazła się wśród sześciu największych dostawców. W ciągu roku eksport świeżych jabłek z Ukrainy do Etiopii wzrósł jednocześnie ponad sześciokrotnie i osiągnął 222 tony. Pod względem wielkości dostaw jabłek do Etiopii Ukraina ominęła tak duże kraje eksportujące jabłka jak Polska, Włochy, Chiny, USA i Serbia.

 

„W dostawach jabłek do krajów Afryki Subsaharyjskiej ważny jest nie tyle wolumen, co sam trend. W końcu jabłko jest tam sprzedawane głównie na sztuki i jest dość drogie. Oznacza to, że przy spadku cen i poprawie infrastruktury handlu świeżymi produktami, które wciąż są sprzedawane bez chłodzenia, potencjał wzrostu eksportu jabłek jest w rzeczywistości ogromny. Rzeczywiście, w samej Etiopii mieszka ponad 115 milionów ludzi, a tempo wzrostu populacji w połączeniu z tempem wzrostu gospodarczego jest tutaj wyższe niż w zdecydowanej większości innych regionów świata, w tym w krajach Azji Południowo-Wschodniej ” mówi Andriy Yarmak, ekonomista (FAO).

 

Portal EastFruit podaje , że ukraińskie jabłka stają się prawdziwym trendem w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Oznacza to, że możemy spodziewać się dalszego wzrostu udziału krajów tego regionu w dostawach jabłek z Ukrainy.

 

Źródło:East Fruit

Log in or Sign up