wtorek, 21 marzec 2023
Eksport świeżych śliwek z Gruzji jest niższy niż przed rokiem, rośnie popyt ze strony lokalnego przetwórstwa

Analitycy EastFruit zwracają uwagę na słabszy eksport śliwek w tym sezonie – główny rynek, Rosja, kupiła znacznie mniej śliwek, a Gruzja nie zdywersyfikowała eksportu w ciągu roku. W połączeniu z dobrymi zbiorami, spadek eksportu spowodował spadek cen w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W tym czasie zwykle rosną, ponieważ zmniejszają się zapasy.

Wrzesień to kluczowy miesiąc dla śliwek w Gruzji. Podaż osiąga szczyt, rynek jest nasycony, a ceny osiągają najniższy poziom. Po wrześniu śliwki drożeją, bo na rynku pozostało ich mniej, ale wciąż jest popyt. Wrzesień to także ważny miesiąc dla eksportu. W ciągu ostatnich 3 lat, w okresie kiedy eksport śliwek gruzińskich stał się istotny, 60% lub więcej eksportowanych śliwek zostało wyeksportowanych we wrześniu.

Według najnowszych danych, we wrześniu 2022 roku Gruzja wyeksportowała 1,8 tys. ton śliwek, czyli o 27% mniej niż wolumen eksportu we wrześniu ubiegłego roku. Podobnie jak wiele gruzińskich produktów rolnych, eksport śliwek jest również powiązany z rynkiem rosyjskim. Z oczywistych względów Rosja nie kupiła tak dużo, jak w zeszłym roku. 2021 był rokiem, w którym północny sąsiad skupował prawie wszystko w dużych ilościach, aby utrzymać własne ceny rynkowe.

Ze względu na słabszy eksport i zwiększone dostawy lokalne ceny hurtowe w Gruzji pozostają niskie w pierwszym tygodniu października. Kilogram śliwek sprzedawany jest po 0,70 lari (0,25 dolara), czyli dwa razy mniej niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku. To dość niezwykłe, o tej porze roku ceny zwykle idą w górę, ale na gruzińskim rynku jest teraz zbyt wiele śliwek, by ceny wzrosły.

Ogólnie, pomimo wzrostu wolumenu i spadku eksportu, ceny hurtowe śliwek świeżych były bardzo zbliżone do cen z poprzedniego sezonu podczas szczytu zbiorów w połowie września. Kluczowym czynnikiem utrzymania cen w tym okresie był zwiększony popyt ze strony lokalnych producentów suszonych śliwek. Zainteresowane strony informują, że lokalne chłodnie również aktywnie kupują śliwki. Te śliwki pojawią się na rynku za 1-2 miesiące.

Co ciekawe, popyt ze strony producentów suszonych śliwek mógł być znacznie wyższy, ale w tym sezonie niektóre duże przetwórnie zgłosiły braki mocy produkcyjnych. Dobrą wiadomością dla gruzińskich producentów śliwek jest to, że firmy te planują rozwój.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up