piątek, 19 kwiecień 2024
Na eksport do UE mołdawscy ogrodnicy aktualizują asortyment owoców

Reorientacja mołdawskiego eksportu owoców z rynku rosyjskiego na rynek UE wymaga zmiany składu odmianowego uprawianych produktów. Obecnie wielu ogrodników w kraju wyrywa stare plantacje i zakłada intensywne sady z popularnymi odmianami. Igor Iwanow z Maleesti, okręg Orhei, stoi na czele przedsiębiorstwa rolnego, które posiada 19 hektarów sadów. Aby wyeksportować owoce na rynek europejski, musiał posadzić nowe drzewa innego pokolenia. W zeszłym roku wysłał do Niemiec trzy partie śliwek. Wymagało to międzynarodowych certyfikatów i zgodności z określonymi wymogami sanitarnymi.

W tym roku jabłka uprawiane w sektorze sadowniczym zostały przetworzone, a drzewa zostaną wycięte – mówi przedsiębiorca. „Już w ciągu ostatnich dwóch lat widzieliśmy, że jabłka z klasycznego ogrodu niemal od razu trafiają do przetwórni” – zauważa rolnik, pokazując nowy sad, z którego jest dumny. To bardzo intensywny ogród z nawadnianiem, ochroną przed gradem i wiosenną ochroną przed przymrozkami. Ma nadzieję, że w tym roku uda mu się uzyskać dobrą cenę za jabłka Gali, podobnie jak w zeszłym roku. „Ta odmiana jabłek jest ceniona na rynku europejskim, a także w krajach Azji Środkowej. Europa ma wyższe wymagania niż nasz tradycyjny rynek. Dotarcie do niego jest dość trudne, ale jeśli przyjedziesz, to jest to dość stabilny rynek – dzieli się swoim doświadczeniem Igor Iwanow.

W lipcu, na wniosek rządu Republiki Mołdawii, Unia Europejska ponad dwukrotnie zwiększyła kontyngenty na kilka kategorii bezcłowych produktów przywożonych. Przede wszystkim mówimy o śliwkach, winogronach i jabłkach. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że ​​w ostatnich latach krajowi producenci eksportowali śliwki i winogrona stołowe ponad uzgodnione kwoty, uwzględniając podatki związane z eksportem.

 

„Nastąpił ponad dwuipółkrotny wzrost śliwek, aby w rzeczywistości pokryć cały eksport śliwek w dowolnym kierunku, co wcześniej realizowali nasi producenci” – powiedział minister gospodarki Sergiu Gaibu. Jeśli chodzi o jabłka, rząd rozpoczął również negocjacje z Egiptem, aby umożliwić bezcłowy eksport jabłek do tego kraju, który importuje znaczną ilość jabłek.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up