piątek, 12 sierpień 2022
Niemcy: Jabłka numerem 1 w sadownictwie w Brandenburgii

W 2022 roku na 1380 hektarach w Brandenburgii wyprodukowano owoce. W porównaniu z ostatnim badaniem z 2017 r. powierzchnia upraw zmniejszyła się o 165 ha, czyli o 11 proc. Liczba firm sadowniczych pozostała na niezmienionym poziomie 116.

Według informacji Urzędu Statystycznego Berlin-Brandenburgia jabłka są dominującym owocem w sadownictwie Brandenburgii. Zajmują 59 procent lub 818 hektarów powierzchni wykorzystywanej do produkcji owoców drzewnych. W 2017 roku było to 57 proc., czyli 873 ha, a udział owoców stołowych w jabłkach to 74 proc. Pięć lat wcześniej ich udział wynosił 75 proc. .

Spośród zarejestrowanych odmian jabłek stołowych, w skali kraju najważniejsze są Elstar (17 proc.), Gala (13 proc.), Pinova (12 proc.) i Jonagold (9 proc.).
Główne obszary uprawy jabłek znajdują się w okręgach Potsdam-Mittelmark, Märkisch-Oderland oraz w niezależnym mieście Frankfurt (Oder).

Przy 37 procentach utrata powierzchni była największa w przypadku czereśni. Jednocześnie są drugim najważniejszym rodzajem owoców z 240 hektarami. Z drugiej strony ich odpowiednik, wiśnie, zbiera się tylko na 66 hektarach. Ten owoc pestkowy spadł o 20 procent.

Śliwki rosną na 121 hektarach. Obszar ten odpowiada nieznacznemu wzrostowi uprawy o 6 proc.
Gruszki mają niewielkie znaczenie w uprawie w Brandenburgii. Można je zbierać na 57 hektarach. Dla gruszek decydujące znaczenie ma odmiana Konferencja-20 procent.
Pozytywnie rozwija się uprawa pozostałych drzew owocowych, do których należą pigwy, brzoskwinie, orzechy włoskie i laskowe. Powierzchnia uprawy została powiększona z 35 do 68 ha.

Z perspektywy regionalnej największy obszar sadów o powierzchni 387 hektarów znajduje się w powiecie Poczdam-Mittelmark.
28 procent wszystkich drzew owocowych znajduje się w tej dzielnicy .

W przypadku owoców drzewiastych w Brandenburgii coraz większe znaczenie zyskuje uprawa ekologiczna w ilości 32 procent. Jego areał został powiększony z 80 ha do 447 ha w ciągu ostatnich 5 lat. Oznacza to wzrost o 22 proc. Rolnicy ekologiczni w Brandenburgii produkują owoce do dalszego przetwarzania na około 58 procentach obszaru. Podczas gdy liczba gospodarstw sadowniczych ogólnie pozostała na stałym poziomie, udział gospodarstw z uprawą ekologiczną wzrósł w tym samym okresie z 35 do 46 procent.

Źródło: Urząd Statystyczny Berlin-Brandenburg

Log in or Sign up