piątek, 12 sierpień 2022
Ceny jabłek na Ukrainie

Pomimo tego, że zbiory nowych jabłek na Ukrainie rozpoczęły się stosunkowo niedawno, ceny sprzedaży tego owocu gwałtownie spadają. . Głównym powodem spadkowej tendencji cenowej, jak twierdzą producenci, jest prawie całkowity brak popytu na jabłka odmian letnich zebranych w 2022 roku.

Tak więc dopiero na początku bieżącego tygodnia ceny jabłek z nowej uprawy spadły średnio o 31%, a dziś te owoce sprzedawane są w granicach 7-10 UAH/kg (0,19-0,27 USD/kg). Jednocześnie większość hurtowni i sieci handlowych nadal sprzedaje jabłka z ubiegłego roku, w szczególności te wyprodukowane w Polsce.

Według producentów, dziś popyt na jabłka z obecnej uprawy jest prawie całkowicie nieobecny zarówno na rynku krajowym, jak i ze strony firm eksportowych. Jednocześnie zbiory jabłek na Ukrainie w tym roku szacowane są na dość wysokim poziomie. Ale ukraińscy ogrodnicy mają bardzo małe szanse na sprzedaż swoich produktów po przystępnych cenach.

Należy zauważyć, że w tej chwili koszt nowych zbiorów jabłek na Ukrainie jest już średnio o 33% tańszy niż na początku sierpnia ubiegłego roku. Jednocześnie większość kluczowych graczy rynkowych nie wyklucza dalszego spadku cen sprzedaży w tym segmencie, jeśli sytuacja z cenami sprzedaży nie ulegnie zmianie.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up