piątek, 12 sierpień 2022
Uzbekistan i Indie zwiększają wielkość i zasięg wzajemnego handlu produktami rolnymi

Uzbekistan wydał zezwolenia fitosanitarne na import 6 rodzajów towarów z Indii, m.in. bananów, mango, soi i ryżu. Z kolei strona indyjska wydała zgodę na dostawy uzbeckich winogron, śliwek i wiśni.

28 lipca 2022 r. w New Delhi przedstawiciele rządów Uzbekistanu i Indii przeprowadzili rozmowy na temat rozwoju współpracy w sektorze rolnym. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty delegacji rządowej Uzbekistanu w Indiach. Ze strony uzbeckiej delegacji przewodniczył Wicepremier - Minister Inwestycji i Handlu Zagranicznego Uzbekistanu Jamshid Khodjaev, a ze strony indyjskiej - Minister Rolnictwa i Opieki Społecznej Rolników Indii Narendra Singh.

W trakcie rozmów zwrócono uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat obu krajom udało się zdywersyfikować wzajemny handel produktami rolnymi, ale nadal istnieje znaczny niewykorzystany potencjał. Strony zgodziły się co do potrzeby zwiększenia obrotów, m.in. poprzez stworzenie dodatkowych korzystnych warunków wzajemnego dostępu produktów krajowych producentów rolnych do rynków obu krajów. Uzbekistan wydał pozwolenia fitosanitarne na import 6 indyjskich towarów, w tym bananów, mango, soi i ryżu , zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym Ministerstwa Inwestycji i Handlu Zagranicznego Uzbekistanu.

Z kolei władze indyjskie postanowiły zapewnić dostęp do rynku winogronom, śliwkom i wiśniom z Uzbekistanu – poinformował serwis prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Opieki Społecznej dla Rolników Indii.

Jak informuje służba prasowa Ministerstwa Inwestycji i Handlu Zagranicznego Uzbekistanu, strona indyjska rozważa również możliwość wydania zezwoleń na kilka innych rodzajów produktów owocowo-warzywnych z Uzbekistanu, takich jak granaty, jabłka, persymony, papryczki chili, pomidory, migdały i arbuz.

Z kolei minister rolnictwa i dobrobytu rolników Indii Narendra Singh również wezwała stronę uzbecką do przyspieszenia decyzji o dostępie do uzbeckiego rynku indyjskiego granatu, ziemniaków, papai i pszenicy.

W trakcie rozmów poruszono także kwestie planów inwestycyjnych poszczególnych firm. W szczególności, obecnie Indian Indo Organics, poprzez bezpośrednie inwestycje, zamierza rozpocząć produkcję i przetwarzanie produktów rolnych w regionie Namangan w Uzbekistanie. Obie strony wyraziły gotowość do udzielenia praktycznej pomocy przy realizacji takich projektów technologicznych.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up