piątek, 12 sierpień 2022
Ze świata: Chilijscy sadownicy boją się nowego sezonu

Federacja Chilijskich Producentów Owoców (Fedefruta) poinformowała, że obawia się załamania rynku rolnego. Oprócz rosnących kosztów i opóźnień logistycznych istnieje obecnie ryzyko braku kapitału, ponieważ 9 na 10 producentów uważa, że ​​nie będą w stanie zapłacić za nadchodzące prace w ramach kampanii 2022-2023. Zostało to określone przez Fedefrutę w ankiecie przeprowadzonej w ponad 300 gospodarstwach.

Tylko 19% sadowników wskazało, że nie ma problemów z wysyłką do chilijskich terminali. Pozostali mieli trudności ze zdobyciem miejsc na statkach, w ostatniej chwili odwołano wysyłkę, brakowało dostaw kontenerów, owoce musiały zostać wysłane do portów północnych, ponieważ Valparaiso i San Antonio były niedostępne i podano wiele innych powodów przez firmy.

Według ankiety 60% producentów odnotowało wzrost kosztów pracy w gospodarstwach o 20-30%. Dwie trzecie zgłosiło wzrost kosztów frachtu wewnętrznego o 20-40%, a połowa ankietowanych odnotowała wzrost cen nakładów (ochrona roślin/nawozy) o 30-50%. Ponad połowa producentów skarżyła się na duże straty przy sprzedaży owoców.

Źródło: Biuletyn DFHV 7/2022

Log in or Sign up