piątek, 26 kwiecień 2024
VOG: koncentrujemy się na wysokiej jakości ekologicznych jabłkach i zrównoważonych strategiach

Dzięki ekologicznym zbiorom wynoszącym około 35 000 ton, Związek Południowotyrolskich Spółdzielni Owocowych (VOG) uważa, że ma wystarczająco dużo, aby przez cały rok dostarczać swoim klientom wysokiej jakości jabłka. Zróżnicowany asortyment produktów ekologicznych stowarzyszenia pozwala zaoferować konsumentom z całego świata odpowiednie jabłko na każdy gust.

Jabłka z upraw ekologicznych stanowią integralną część portfolio produktów VOG od ponad 30 lat. Jabłka ekologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem – dzięki temu sektor ekologiczny w stowarzyszeniu z roku na rok zyskuje na znaczeniu.  

Około dziesięciu procent obszaru VOG jest obecnie uprawianych ekologicznie. Ze względu na zwiększoną powierzchnię zbiory organiczne w zlewni stowarzyszenia osiągnęły obecnie 35 000 ton. Za zbiorami ekologicznymi stoi 300 rolników, którzy z wielką starannością i zaangażowaniem pracują nad tym, aby konsumenci na 40 rynkach eksportowych mogli spodziewać się smacznego produktu przez dwanaście miesięcy w roku. Firma VOG zaprezentowała swoją bogatą ofertę produktów organicznych na targach Biofach w Norymberdze.   

Oprócz już uznanych marek Biosüdtirol i Bio Marlene®, organiczne warianty marek Pink Lady® i Kanzi® stanowią część szerokiego segmentu organicznego VOG. Ponadto trzy nowe produkty RedPop®, Giga® i Cosmic Crisp® są również dostępne w asortymencie organicznym. Ze względu na doskonałą pojemność magazynową nowe jabłkowe trio przeznaczone jest na drugą połowę sezonu w miesiącach wiosenno-letnich. Asortyment ekologiczny stowarzyszenia uzupełniają jabłka, które dostępne są wyłącznie w segmencie ekologicznym. Należą do nich Natyra®, Topaz, Pilot, GoldRush® i Bonita.  

"Nasze jabłka to wysoka jakość"

„Rynek organiczny ma duży potencjał, ale jest bardzo konkurencyjny. Współczesny konsument nie jest już zadowolony z konwencjonalnego produktu ekologicznego, ale szuka w punkcie sprzedaży marek, które reprezentują jakość, świeżość i szczególne wartości – czyli takie, z którymi może się utożsamiać – mówi kierownik sprzedaży VOG Klaus Hölzl. „Dzięki naszej ofercie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na życzenia tych konsumentów i możemy zaoferować jabłka pasujące do różnych stylów życia. Jednocześnie nasze towary gwarantują niezmiennie wysoką jakość i gwarantują zgodność ze wszystkimi wytycznymi niezwykle surowego łańcucha dostaw”, mówi Hölzl.  

Jabłka VOG z upraw ekologicznych są dostępne w ponad 40 krajach na całym świecie. Należą do nich rynki Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoch i krajów Beneluksu. Ekologiczne jabłka z Południowego Tyrolu są dostępne również poza Europą, na przykład na Bliskim Wschodzie i w Azji. 

Zmiany w sektorze ekologicznym są częścią kompleksowej koncepcji zrównoważonego rozwoju, która jest wszechobecna w całym obszarze VOG. „Zrównoważony rozwój jest nieuniknionym tematem i jest również silnym celem w naszym stowarzyszeniu. Jesteśmy mocno zaangażowani w rozwój innowacyjnej strategii zrównoważonego rozwoju „sustainapple” i promujemy ją razem z innymi partnerami z branży jabłek w Południowym Tyrolu. Projekty strategii opierają się na globalnych celach zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i mają na celu uczynienie przemysłu owocowego Południowego Tyrolu przemysłem pozytywnym dla klimatu do 2030 roku” – komentuje dyrektor VOG Walter Pardatscher.  

„W dyskursie na temat zrównoważonego rozwoju oprócz zrównoważonego rozwoju ekologicznego należy również wziąć pod uwagę zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny. Tutaj, jako VOG, odgrywamy pionierską rolę w naszych małych gospodarstwach rolnych: nasi rolnicy to często małe firmy rodzinne, które w ramach codziennej pracy zawsze dbają o to, aby ich dzieci i wnuki pozostawiły po sobie zdrową i żyzną glebę. W ten sposób zapewniają, że przyszłe pokolenia mogą patrzeć w przyszłość w kraju, w którym warto żyć” – dodaje Pardatscher.  

Ważną rolę w obszarze ochrony środowiska odgrywają również systemy fotowoltaiczne, w które wyposażone jest wszystkie dwanaście spółdzielni stowarzyszenia. Systemy te optymalnie wykorzystują około 300 dni słonecznych w roku w Południowym Tyrolu, a tym samym nie tylko generują zrównoważoną, czystą energię, ale są również pozytywnym czynnikiem z ekonomicznego punktu widzenia: ponieważ spółdzielnie VOG są szeroko wyposażone w systemy fotowoltaiczne , możliwe jest złagodzenie ostatnio gwałtownego wzrostu kosztów energii dzięki własnej produkcji.  

Szczególny nacisk kładzie się również na temat gospodarki o obiegu zamkniętym w planowaniu VOG. Projekty dotyczące zrównoważonych opakowań i redukcji odpadów przetwórczych są od lat wysoko na liście priorytetów stowarzyszenia. Jabłka, które nie są wystarczającej jakości do spożycia na surowo, są przetwarzane na produkty takie jak soki lub przeciery. Ponadto resztki jabłek są ponownie wykorzystywane do produkcji papieru lub materiałów opakowaniowych lub są elementem innowacji technicznych w dziedzinie produkcji energii i nawozów.  

„Ważne jest, aby przemyśleć wszystkie procesy w łańcuchu wartości i zobaczyć, gdzie jest jeszcze potencjał do poprawy, który można następnie wykorzystać. Doskonalenie własnych działań w zakresie ochrony środowiska musi być rozumiane jako podstawowy wymóg i wymaga zaangażowania każdego z osobna” – zdaje sobie sprawę Pardatscher.  

„Zrównoważony rozwój zaczyna się od planowania odmiany: sadząc nowe odmiany, musimy wziąć pod uwagę metodę uprawy i warunki klimatyczne. Jednocześnie należy realizować projekty promujące gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz efektywność energetyczną i wodną. W każdym razie jesteśmy gotowi i przygotowani do dalszego rozwoju naszej firmy na tym poziomie. Na szczęście dzięki doskonałej współpracy z naszymi rolnikami, partnerami, klientami i konsumentami jesteśmy na dobrej drodze”, podsumowuje Pardatscher.   

Źródło: VOG

Log in or Sign up