wtorek, 05 lipiec 2022
Kazachstan i Iran zacieśniają współpracę w sektorach rolnictwa i transportu

Szefowie Kazachstanu i Iranu omówili możliwości zwiększenia wzajemnej wymiany handlowej oraz pełnego wykorzystania potencjału transportowego i tranzytowego między krajami. O tym informuje ElDala.kz .

Podczas wizyty w Iranie Kassym-Jomart Tokayev spotkał się z prezydentem Iranu Ibrahimem Raisi. Szef Kazachstanu zaznaczył, że sytuacja geopolityczna i ograniczenia gospodarcze nie pozwalają na pełne wykorzystanie istniejącego potencjału we współpracy handlowej i gospodarczej.

Według prezydenta Kazachstanu irańskie firmy już z powodzeniem działają w kraju w sektorze rolniczym, w tym eksportują swoje produkty za granicę. W przyszłości strony planują utworzenie wspólnych izb gospodarczych.

„Musimy zwiększyć wzajemny obrót handlowy do 3 miliardów dolarów, do tego mamy cały niezbędny potencjał. W szczególności w rolnictwie, transporcie i obszarach tranzytowych” – powiedział prezydent Iranu.

Również Kassym-Zhomart Tokayev poinformował o uruchomieniu nowego pociągu kontenerowego z Kazachstanu, który podąża tranzytem do Turcji przez Iran.

„Dzisiaj spotkaliśmy pociąg kontenerowy, który przyjechał tutaj i wyjechał z Kazachstanu tydzień temu. Potem pojedzie do Turcji. To bardzo ważne wydarzenie, biorąc pod uwagę trudne warunki geopolityczne – podkreślił prezydent Republiki Kazachstanu.

Jednym z głównych kierunków współpracy gospodarczej jest sektor rolniczy. Kazachstan jest gotowy do rozszerzenia asortymentu produktów rolnych z dostawą do Iranu.

Podczas wizyty podpisano szereg dokumentów:

Memorandum  między Ministerstwem Rolnictwa Republiki Kazachstanu a Ministerstwem Rolnictwa Islamskiej Republiki Iranu w sprawie współpracy w dziedzinie rolnictwa
Protokół ustaleń między Republiką Kazachstanu a Islamską Republiką Iranu w sprawie współpracy na rzecz wzmocnienia handlu dwustronnego
Memorandum w sprawie kazachsko-irańskiej współpracy w handlu i tranzycie rolnym.
Memorandum o współpracy między JSC „Narodową Kompanią „Kazachstan Temir Zholy” a Kolejami Islamskiej Republiki Iranu.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up