sobota, 28 maj 2022
Ze świata: Gruzińscy eksporterzy borówki pracują nad zmniejszeniem zależności od rynku rosyjskiego

Gruzińscy eksporterzy borówki zintensyfikowali prace nad dywersyfikacją rynków zbytu – dziś Rosja jest największym importerem tej borówki, jednak biorąc pod uwagę negatywne oczekiwania w tym kierunku, głównym wyzwaniem dla branży jest wejście na rynek europejski.

Zdaniem dyrektora Agrolane Georgy Gviniashvili, biorąc pod uwagę wysoką jakość gruzińskich borówek, jest to bardzo realna perspektywa.

Rosja odpowiada za 30% całkowitego eksportu firmy, ale według prognoz dyrektora w tym roku liczba ta spadnie do około 10%, informuje Business Georgia .

„Większość gruzińskich jagód sprzedawana jest w Rosji. Udział Ukrainy był niewielki, więc zamknięcie rynku ukraińskiego nie jest problemem, ale ograniczenie eksportu do Rosji jest poważnym wyzwaniem. Teraz aktywnie pracujemy nad zmniejszeniem naszej zależności od Rosji, a naszą główną wytyczną jest Unia Europejska” – powiedział Georgy Gwiniaszwili.

Jeśli chodzi o koszt borówek, to w tym sensie pewniej będzie w maju, jednak nawet tutaj wiele zależy od Federacji Rosyjskiej.

„Na rynku rosyjskim koszt borówek jest tradycyjnie wysoki, a ceny w tym roku w dużej mierze od tego zależą. Zbiory borówki naszej firmy rosną z roku na rok – jeśli w 2021 r. wyniosły 150 ton, to w 2022 r. będzie już 220 ton. To światowy trend – produkcja borówki rośnie na całym świecie, ale popyt wciąż przewyższa podaż, co ma odzwierciedlenie w cenach – powiedział szef Agrolane.

Jednocześnie w Gruzji, nawet w obliczu zwiększonej produkcji, plony są niskie w porównaniu z krajami rozwiniętymi – np. w Stanach Zjednoczonych z hektara zbiera się 20 ton borówek, podczas gdy w Gruzji tylko 10.

Gviniaszwili uważa, że ​​przyczyną niskiej wydajności jest niewystarczająca wiedza i zacofanie techniczne.

Borówki są obecnie bardzo poszukiwane zarówno w Gruzji, jak i na rynku międzynarodowym – np. w Unii Europejskiej 1 kilogram świeżych jagód kosztuje 5-7 euro, w Rosji 5-9 USD.

Głównym rynkiem eksportowym dla gruzińskich producentów borówki jest Rosja – w 2019 roku wyeksportowano tam 178 900 ton jagód o wartości 816 800 USD, w 2020 liczba ta wzrosła do 631 800 ton i 3,6 mln USD.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up