sobota, 13 lipiec 2024
Spadają ceny truskawek.

Na rynku hurtowym w Broniszach zauważalny jest duży rozstrzał cenowy jeśli chodzi o truskawki. W zależności od chwili, odmiany, rodzaju produkcji i sposobu pakowania, ceny mogą być różne.

- Średnie ceny truskawek zaczynają się od 4,5 do 10 zł/kg. To zależy czy jest z gruntu czy z tunelu. Jaki kaliber mają owoce, jak są konfekcjonowane. W opakowaniach kilogramowych truskawki średnio sprzedawane są po 10 zł w detalu, w dwukilogramowych opakowaniach ceny są w granicach 7-8 zł/kg - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego Bronisze.

Jeśli chodzi o owoce z gruntu spod foli, czy agrowłókniny to ceny są przeróżne. Od 6 zł w dół. 

- Odmiany które szczególnie się wyróżniały pod względem cen to przede wszystkim tunelowa Rumba, Azja i Fair - dodaje rozmówca. 

Obecnie trudno jest dokonać oceny sytuacji na rynku truskawek biorąc pod uwagę rok ubiegły. W tym roku mamy do czynienia z dużym opóźnieniem. Obecnie mamy kilka ciepłych dni i nocy dlatego owoców jest więcej i cena spada. Wystarczy, że przez kilka dni się ochłodzi, owoce będą wolniej dojrzewać i cena poszybuje do góry. 

Truskawki greckie dużą konkurencją dla polskiej produkcji 

- Jednak nie ma co ukrywać, generalnie jest tanio. Cały czas jest silna konkurencja owoców z Grecji. Importowane truskawki sprzedawane są po 5 zł/kg. Te owoce cały czas do nas przyjeżdżają i będą do połowy czerwca bez względu na cenę. Tamtejsi producenci muszą to sprzedać i już. Raz sprzedają drożej, a raz taniej. Ta truskawka jest obecna od grudnia na rynku. Konsumenci się do niej przyzwyczaili, a cena jest naprawdę atrakcyjna. Sprzedawana jest w platonach 5 kg, gdzie jest 10 pojemniczków po 500 g owoców. To jest wygodne, nie trzeba kupować 2 kg w łubiance i tego dzielić. Grecy potrafią handlować i pakować. W handlu jest również serbska truskawka w takiej samej cenie - komentuje Maciej Kmera. 

Jego zdaniem, polska truskawka ma bardzo dużą konkurencję na rynku.

Źródło:https://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/spadaja_ceny_truskawek_nie_ma_co_ukrywac_generalnie_jest_tanio,35500.html

Log in or Sign up