niedziela, 27 listopad 2022
Ze świata: Nowa Zelandia spodziewa się większych plonów jabłek

Perspektywy na sezon jabłkowy 2022/23 w Nowej Zelandii są znacznie bardziej optymistyczne po otwarciu granic międzynarodowych w związku z ograniczeniami związanymi z COVID-19. Oczekuje się, że eksport wzrośnie z najniższego poziomu od siedmiu lat, donosi Departament Rolnictwa Zagranicznego Departamentu Rolnictwa USA (FAS).

Chociaż niedobory siły roboczej poważnie dotknęły ostatnie zbiory jabłek, oczekuje się, że powrót pracowników z zagranicy w ramach programu Uznanego Pracodawcy Sezonowego (RSE) pozwoli na ożywienie produkcji, przy czym prognoza w porównaniu z szacowanymi plonami jest o 12% wyższa niż w zeszłym roku.

Oprócz większej wydajności, usprawnienia w logistyce i spedycji mogą również wspierać eksport, chociaż oczekuje się, że wielkość eksportu pozostanie poniżej rekordowych poziomów eksportu obserwowanych w latach przed COVID-19. Ekspansja areału jabłek w dużej mierze uległa stagnacji, ale z większym naciskiem na rentowność wśród hodowców. Starsze, mniej wartościowe odmiany są nadal zastępowane nowszymi odmianami, które są bardziej poszukiwane na rynkach eksportowych.

Źródło: Raport USDA FAS GAIN

Log in or Sign up