środa, 21 luty 2024
Mołdawia: o połowę mniej jabłek niż rok wcześniej

Według oceny Mołdawskiego Stowarzyszenia Owocowego, od początku tego miesiąca w magazynach owocowych kraju przechowywano około 117 tys. ton jabłek. To o około 100 tysięcy ton mniej niż w tym samym dniu w 2021 roku .

Wcześniej czlonkowie organizacji obniżyli prognozę produkcji jabłek w tym roku w Mołdawii z 485 tys. ton do ok. 400 tys. ton. Jednocześnie oceniają, że do tej pory na rynku krajowym kraju sprzedano około 12 tys.

Niektórzy producenci rolni-członkowie stowarzyszenia uważają, że „zasoby towarowe jabłek w magazynach producentów rolnych i handlowców mogą faktycznie być różne od tej szacowanej kwoty, ale w zasadzie są bliskie 100 000 ton”. Jednocześnie ich zdaniem w bieżącym roku gospodarczym kluczowa jest nie sama wielkość zasobu towarowego, ale jego struktura – według odmian i kategorii jakościowych. W szczególności najcenniejszą informacją dla uczestników rynku byłaby informacja o bezwzględnej (w tonach) lub przynajmniej względnej (w procentach) ilości jabłek odmian Gala, Golden, Jonagold, Red Chief i innych odmian przechowywanych w przechowalniach owoców odmian popularnych na rynkach krajów Zatoki Perskiej, Afryki Północnej, a także UE.

źródło; EastFruit

Log in or Sign up