Niemieccy sadownicy nie mieli problemów z opróżnieniem swoich dobrze wypełnionych koszyków podczas ogólnopolskiej kampanii dystrybucji jabłek w sobotę 24 września 2022 roku.
Wielu przechodniów z promiennym uśmiechem dziękowało im za rześki prezent. Nierzadko następował obfity kęs świeżego owocu. W ponad 340 lokalizacjach, w strefach dla pieszych i na cotygodniowych targach, sadownicy zwrócili uwagę na znaczenie upraw regionalnych. Patronat objął federalny minister rolnictwa Cem Özdemir.
Federalny minister środowiska Özdemir już wcześniej podkreślał znaczenie przyjaznej dla klimatu produkcji żywności we własnym kraju. W rozmowach z przechodniami sadownicy informowali, że krajowe owoce mają lepszy bilans energetyczny niż towary importowane. Naukowcy odkryli, że jabłka z Niemiec pozostawiają mniejszy ślad ekologiczny niż owoce z zagranicy, nawet jeśli są przechowywane przez sześć miesięcy w miesiącach zimowych. Ponieważ jabłka z Nowej Zelandii mają około 22 000 kilometrów i 28 dni w drodze, zanim zostaną tutaj sprzedane. Taki transport statkami wyraźnie przewyższa energochłonność magazynowania w Niemczech. Dlatego konsumenci mogą zrobić coś dla bilansu CO₂ i ochrony klimatu poprzez świadome spożywanie produktów o krótkich trasach transportowych.
W swoich rozmowach przedstawiciele około 6500 firm rodzinnych zwracali uwagę na ekologiczne znaczenie ich pracy. Lokalne tereny sadownicze nie tylko magazynują dwutlenek węgla, ale są także wizualnym wzbogaceniem krajobrazu uprawnego. Jednak drzewa z ich kwiatami i dojrzewającymi owocami nie tylko pięknie wyglądają: badania naukowe, m.in. TH Bingen, wykazały, że sady wieloletnie charakteryzują się dużą różnorodnością gatunków – w przeciwieństwie do wielu innych obszarów rolniczych. Między drzewami znaleziono średnio ponad 40 różnych roślin. Liczne jest również królestwo zwierząt. W samych integrowanych sadach biolodzy policzyli 61 gatunków dzikich pszczół. Podczas dziesięcioletniego śledztwa w dolinie Łaby łącznie 1. Wykryto 721 gatunków owadów ze 197 rodzin. W międzyczasie nietoperze polują m.in. na szkodliwe ćmy jabłuszka, a ptaki, takie jak sikory i wróble, wychowują swoje potomstwo – wspierane przez pomoce lęgowe – w koronach drzew.
Grupa specjalistów ds. sadownictwa oceniła następnie kampanię dystrybucji jabłek w strefach dla pieszych i na cotygodniowych targach jako całkowity sukces. Zainteresowanie produkcją krajową znalazło odzwierciedlenie w wielu pytaniach przechodniów, powiedział prezes Jens Stechmann. Nawet jeśli w tym roku wystąpiły problemy w niektórych regionach z powodu upałów i suszy, sadownicy z dużą ilością pracy zdołali zapewnić, że zbiory w 2022 r. w tym kraju znów będą doskonałej jakości. Duża różnorodność odmian, od słodkich po kwaśne i soczysto-świeże po aromatyczne, jest teraz dostępna bezpośrednio od producenta w sklepach przy gospodarstwie rolnym i na cotygodniowych targach.
Źródło: GMH