Przypominamy, że w związku z brakiem pracowników w rolnictwie wystosowaliśmy apel do Minister Maląg o zmiany w przepisach.
Zwróciliśmy się miedzy innymi o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zmian prawnych takich jak zatrudnienie w rolnictwie pracowników na uproszczonych warunkach (istotne jest pominięcie testu rynku pracy) z nowych kierunków migracji zarobkowej np. Uzbekistan, Nepal, Indie.
W odpowiedzi na nasze pismo, zawierające postulaty w zakresie wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało nas, że nie rozważano dotychczas rozszerzenia o Uzbekistan, Nepal lub Indie katalogu państw, dla których mogłyby być stosowane uproszczone zasady w zakresie zatrudniania cudzoziemców.
W ramach grupy roboczej ds. oceny ryzyka migracyjnego koordynowanej przez MSWiA, z udziałem m.in. MRiPS, analizowane są obecnie możliwości wskazania państw, dla których mogłyby być stosowane uproszczone zasady w zakresie
zatrudniania cudzoziemców.
Obecnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nową ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców, której celem jest dalsze usprawnienie procedur w zakresie dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy.
Najważniejszymi założeniami projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców są m.in.: pełna cyfryzacja, która przyczyni się do usprawnienia i uproszczenia postępowań w sprawach udzielania zezwoleń na pracę i oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców, likwidacja testu rynku pracy, czy doprecyzowanie warunków udzielania zezwolenia na pracę cudzoziemca.