piątek, 12 sierpień 2022
Produkcja jabłek klubowych i ekologicznych rośnie w Europie

Zapotrzebowanie europejskich konsumentów na klubowe odmiany jabłek, a także na owoce ekologiczne rośnie z roku na rok .

Jak informuje agencja AMI, zaprezentowana na konferencji Prognosfruit 2022, która odbywa się w tym roku w Belgradzie w Serbii, w ciągu ostatnich 5 lat nastąpił wyraźny wzrost produkcji klubowych odmian jabłek w UE. Jedną z kluczowych liczb ogłoszonych na  Prognosfruit 2022 przez Helwiga Schwartau z AMI była prognoza produkcji jabłek klubowych w UE do 2025 r. na poziomie przekraczającym 1 000 000 ton!

Ocena produkcji klubowych odmian jabłek w UE od wielu lat jest prowadzona przez znaną odmianę - Pink Lady. Według analityków do 2025 r. łączna produkcja tych jabłek w UE wyniesie 375 tys. ton. Jednocześnie dla dwóch kolejnych odmian w rankingu, czyli Story Inored i Kanzi, przewiduje się, że wzrost produkcji do 2025 roku będzie jeszcze szybszy, a ich łączna produkcja wyniesie odpowiednio 95 tys. ton i 80 tys. ton.

Z kolei przedstawiciele WAPA przewidują również dalszy wzrost produkcji dla prawie całej linii klubowych odmian jabłek uprawianych przez europejskich ogrodników, czyli takich jak: Pink Lady, Kanzi, Jazz, Ambrosia,, Juliet, Junami, Evelina, itp.

Kolejnym aktywnie dyskutowanym segmentem obecnej konferencji jabłkowej była produkcja jabłek ekologicznych w Europie. Według analityków WAPA zainteresowanie produkcją jabłek ekologicznych w UE będzie nadal rosło, co potwierdza rosnący popyt na ten produkt ze strony konsumentów.

Eksperci AMI trzymają się podobnego scenariusza rozwoju sytuacji na rynku jabłek ekologicznych w UE, dlatego według ich szacunków produkcja jabłek ekologicznych w UE w tym sezonie jest bardziej prawdopodobna do 205 tys. A jeśli cofniemy się o 2 sezony, to łączna ilość jabłek ekologicznych uprawianych w Europie była o rząd wielkości mniejsza, a dokładniej na poziomie 145 tys. ton.

Główne ilości jabłek ekologicznych w Europie sprzedawane są od połowy zimy i praktycznie we wszystkie wiosenne miesiące roku, czyli w okresie, kiedy konsumenci potrzebują maksymalnej ilości witamin.

Jeśli chodzi o ceny jabłek ekologicznych w UE, tradycyjnie są one najbardziej przystępne dla kupujących z nadejściem lata, kiedy asortyment owoców sezonowych i jagód rośnie do maksimum na rynku. A najdroższe jabłko ekologiczne można kupić pod koniec sezonu, kiedy zapasy tego produktu w magazynach producentów są maksymalnie wyczerpane.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up