W tym tygodniu w Mołdawii rozpoczął się sezon na sprzedaż wczesnych malin. Oferta jest niewielka, większość produktów to maliny odmiany Novost Kuzmina i Rubin, uprawiane w małych gospodarstwach w regionach centralnych i niektórych północnych. Jakość - średnia: jagody o dobrym kolorze, wystarczająco słodkie, ale nieduże. Utrzymanie jakości i transportowalności produktów tych odmian jest niskie, termin realizacji krótki, maksymalnie trzy do czterech dni. Cena popytu na pierwsze partie jagód na rynkach hurtowych w Kiszyniowie wynosi 60-65 lei/kg (3,13-3,39 USD/kg).
Dla rolników-sprzedawców ceny na rynku kapitałowym malin wydają się nieco niedoszacowane. Jednak największe niezadowolenie wywołały ceny malin na eksport do Polski, ogłoszone niedawno przez kilku handlowców – 45 lei/kg (2,34 USD/kg).
Wielu operatorów rynku owoców i jagód w Mołdawii zdaje sobie sprawę ze stosunkowo niskich prognozowanych zbiorów malin w 2022 r. w Serbii, Rumunii i Polsce. A także o spodziewanych problemach z dostawami ukraińskich malin do UE. W wyspecjalizowanych grupach sadowników mołdawskich rozpowszechniano informacje w sieciach społecznościowych i komunikatorach, że maliny do mrożenia są obecnie skupowane na rynku serbskim w mołdawskiej walucie po 75 lei/kg. Pojawiają się też doniesienia o cenie wywoławczej malin w Polsce na poziomie 8-9 euro/kg. Mając to wszystko na uwadze, mołdawscy hodowcy jagód liczyli na znacznie korzystniejszą ofertę cenową na maliny od lokalnych przedstawicieli polskich firm handlowych i przetwórczych. Co więcej, półtora miesiąca temu wyrazili zainteresowanie dostawą jagód z Mołdawii .
Wciąż nie wiadomo, jak będzie się rozwijać dynamika rynku w obecnej sytuacji. Za tydzień lub dziesięć dni na rynek wejdą liczni producenci malin z północnych regionów: Donduseni, Brichen, Edinet. Jednak zbiory malin (zwłaszcza z plantacji nienawadnianych, które stanowią zdecydowaną większość) w tym roku nie są wysokie. Dzięki temu podaż nie będzie zbyt duża, a najaktywniejszy okres sprzedaży będzie krótszy niż w ubiegłym roku. Okoliczność ta w pewnym stopniu „złagodzi” trudności transportowe i logistyczne, ku czemu eksporterzy uznali za stosowne ustalenie cen wyjściowych na maliny, znacznie niższych od oczekiwanego poziomu. Oznacza to, że w ogóle nie wyklucza się zrównoważenia cen w górę.
Ponadto mołdawskie fabryki i przedsiębiorstwa zajmujące się mrożeniem owoców i jagód ogłosiły miesiąc temu zamiar zakupu około 1000 ton malin na rynku krajowym.
Źródło:EastFruit