Ceny truskawek na rynkach węgierskich podlegają szybkim wahaniom z godziny na godzinę, ponieważ import z Hiszpanii i Grecji spada, a na rynku pojawia się większa podaż lokalna.
Pomimo mniejszej dostępności lokalnych truskawek z powodu mrozu i innych szkód na początku tego roku, ceny nie rosną jeszcze zgodnie z tym niedoborem. Coraz cieplejsza wiosenna pogoda powoduje również, że węgierskie truskawki uprawiane w tunelu szybciej dojrzewają, co również przyspiesza sezon zbioru na zewnątrz, przy czym spodziewane jest większe nakładanie się tych dwóch.
W miarę upływu sezonu wielkość importu stale spada, a ceny powoli dostosowują się do produktów węgierskich (zapasy wynoszą zazwyczaj około 1200 Ft/kg - 3,30 EUR). W Hiszpanii i Grecji niedługo będzie za gorąco, więc na rynek węgierski nie będą już trafiać duże ilości importowanych towarów. Oczekuje się, że polskie truskawki pojawią się na początku do połowy czerwca, do tego czasu węgierski produkt będzie dominował na rynkach.
Węgierska Organizacja Międzyzawodowa ds. Owoców i Warzyw, Márton Kocsis z FruitVeB, usłyszał od Doriny Tóth-Babits, która specjalizuje się w rozmnażaniu truskawek na Węgrzech, o trendach i zmianach cen na węgierskim rynku truskawek.
Na początku maja wiosna była wciąż chłodna, ale w drugim tygodniu maja wydaje się, że szczytowe temperatury ostatniego tygodnia powyżej 25°C przyniosły początek sezonu zbiorów truskawek na zewnątrz bliżej niż wcześniej oczekiwano. „Oznacza to, że możemy spodziewać się pojawienia się na rynkach znacznych ilości upraw polowych już około 20-22 maja. Hodowcy tuneli zbliżają się już do końca wczesnych odmian, przy czym najpopularniejsza odmiana Clery jest w fazie zanikania, podczas gdy Joly i Asia są w środku sezonu. Oczekuje się zatem, że ostatnia faza zbioru zasobów tunelowych zbiegnie się w pewnym stopniu z wypuszczeniem produktu do użytku na zewnątrz, z oczekiwanym wspólnym okresem 7-10 dni. Za mniej więcej tydzień truskawki z otwartych pól zostaną zebrane najpierw w rejonie Szeged, następnie w rejonie Lajosmizse, a następnie w Nyírség i Somogy”, mówi Tóth-Babits.
Ceny zmieniają się z godziny na godzinę
Na rynkach hurtowych plantatorzy mogą stawić czoła szybko zmieniającym się cenom, przy czym cena producenta truskawek krajowych jest zawsze uzależniona od dostępności produktu na rynku. Na jednym krańcu ceny mogą wynosić około 1600 Ft/kg – 4,17 EUR (8000 Ft/5 kg paczek – 20,85 EUR) za „duże” truskawki (powyżej około 2,5 cm) i około 1200 Ft/kg (3 EUR). ,13) w przypadku „małych” truskawek, ale w zależności od obfitości produktu na rynku, producenci mogą przez krótki okres znaleźć się na cenach poniżej 1000 Ft/kg (2,61 EUR). Ponieważ w sobotnie wieczory nie ma rynku hurtowego, może to w szczególności dotyczyć towaru niedzielnego i poniedziałkowego, kiedy na rynku pojawia się dwudniowy zryw. Tej zmienności mogą uniknąć jedynie producenci, którzy podpisali długoterminowe umowy z dużymi sieciami detalicznymi (zwykle osobno dla upraw osłoniętych i polowych).
Natomiast w połowie maja cena konsumencka truskawek węgierskich mieści się w przedziale 2000–2500 Ft/kg (5,21–6,52 EUR), niezależnie od ceny, po jakiej odsprzedający je kupił.
„Na rynku jest zauważalnie mniej truskawek niż w zeszłym roku, ze względu na niekorzystne warunki kwitnienia oraz uszkodzenia wielu folii spowodowane wichurami w lutym. Na obszarze Lajosmizse hodowcy zgłosili również uszkodzenia spowodowane przez lokalne burze z piorunami, ale nie wystąpiły żadne zdarzenia pogodowe, które wpłynęłyby na cały obszar produkcji. Chociaż truskawek jest mniej, ceny nie zmieniły się znacząco w porównaniu do ubiegłego roku, pomimo znacznego wzrostu cen surowców w tym roku. Przy niższych cenach za mniejszą bazę towarów sprzedawanych po niezmienionych cenach i wyższych kosztach produkcji, perspektywy dla hodowców są z pewnością bardziej ponure niż w zeszłym roku”, zauważa Tóth-Babits.
Źródło: www.fruitveb.hu