W południowych Włoszech w branży uprawy gruszek pojawia się obecnie nowoczesna technika, która obniża koszty, a jednocześnie gwarantuje wysokie standardy jakości. Technika polega na bardzo intensywnej uprawie pionowej, w której wszystkie owocujące gałęzie wyrastają na głównej osi. Rośliny są rozmieszczone w odstępach 0,60-0,80 metra w rzędzie. Między rzędami znajduje się 3,5-4,0 metry. To daje około 4000-4500 roślin na hektar.
Agronom Vito Vitelli jest zwolennikiem tego nowego modelu uprawy w południowych Włoszech.
„Chociaż na ograniczonych obszarach o nawet ograniczonej powierzchni, mamy ładne przykłady na Sycylii i Kampanii z wyjątkowymi wynikami w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Układając drzewa wzdłuż wyimaginowanej ściany, gruszki otrzymują więcej światła. To sprzyja fotosyntezie, a tym samym wybarwieniu owocu”.
„Materiał roślinny musi być certyfikowany i dostarczony przez zatwierdzone szkółki. Jeśli roślina jest cienka, przycina się ją na wysokość 40-45 cm, aby zachęcić do energicznego odejścia. Jeśli łodyga ma średnicę 12-15 mm, następnie pozostawia się go w całości.Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku rozwija się pojedyncza gałąź, przywiązana na patyku.W ciągu 15-24 miesięcy urasta do minimum 2,5 metra i maksymalnie 3,5 metra wysokości jak przy ścianie Rozwój jest wspierany przez zbilansowane zaopatrzenie w wodę i składniki odżywcze oraz przez sekwencję zabiegów uprawowych.”
Struktura tego innowacyjnego nasadzenia o dużej gęstości składa się z 3-4 żelaznych drutów rozciągniętych równolegle do siebie w odstępach 0,80 metra. Żelazne druty wsparte są na 4-metrowych betonowych słupach rozmieszczonych co 10-12 metrów. Istnieje również system nawadniania kroplowego w odległości 30-40 cm od łodygi rośliny.
„Podczas wzrostu z jednej strony wyrosną słabe gałęzie, z których niektóre zaczną owocować już po 2-3 latach, a z drugiej duże, długie i mocne. Słabe, owocujące gałęzie powinny być zachowane, a energiczne przycinane.Należy to zrobić wczesną jesienią lub późną zimą.Zapewnia to idealną równowagę wzdłuż osi środkowej między siłą wegetatywną i generatywną rośliny.W pierwszych latach należy również przeprowadzić cięcie. w okresie letnim, aby lepiej wspierać wegetatywny wigor w fazie młodej” – kontynuował Vitelli.
Superintensywna technika uprawy jest szczególnie korzystna dla odmiany Coscia, typowej letniej gruszki w rejonie Morza Śródziemnego. „Owoce z tych starannie przyciętych gruszy, z owocodajnymi gałązkami, które łączą się bezpośrednio z osią centralną, mają dobry rozmiar, wyjątkowe właściwości smakowe i piękny kolor, ponieważ skóra może korzystać z doskonałej ekspozycji na słońce. Od czwartego roku życia, każda gruszka Coscia wytwarza około 60-70 owoców o średniej masie około 120 g. Oznacza to 8-10 kg gruszek na roślinę i przy założeniu 4000-4500 roślin na hektar, plon około 30-35 ton/ha. Na Sycylii i w Kampanii cena gruszki Coscia wynosi około 0,80-1,00 euro za kilogram, czyli 30 000-35 000 euro za hektar”.
Sadzenie tradycyjne
„Musimy odejść od tradycyjnego modelu sadzenia gruszy, w którym drzewo ma 4-5 głównych gałęzi, a co za tym idzie nadmiar konstrukcji drewnianych podpierających ciasno pień i mniej gałęzi owocujących. Mimo swojej przestronności taki system nie sprzyja napowietrzaniu i prawidłowemu rozprowadzaniu środków ochrony roślin, dzięki czemu organizmy szkodliwe mogą lepiej się rozwijać. Ten przestarzały sposób uprawy gruszek tylko zniechęca hodowców, ponieważ wiąże się z wysokimi kosztami, niskimi plonami, skomplikowanym zarządzaniem baldachimem, wieloma zabiegami ochrony roślin, wieloma pozostałościami i nieefektywną gęstością sadzenia 4m x 4m (600-700 roślin/ha)."
Źródło: vitovitelli.blogspot.com