niedziela, 14 kwiecień 2024
Czy drony do zbierania owoców zastąpią pracowników ?

Izraelski producent dronów rolniczych Tevel Aerobotics Technologies Ltd. prezentował swoje urządzenia podczas tegorocznej edycji targów Fruit Logistica.

Tevel opracowuje autonomiczne drony wyposażone w metrowy pazur mechaniczny, który może zbierać owoce lub być używany do przerzedzania i przycinania drzew w sadach. Drony Tevela są wyposażone w sztuczną inteligencję, która pozwala im identyfikować rodzaje owoców, skazy i poziom dojrzałości owoców. Drony działają z pojedynczym autonomicznym mózgiem umieszczonym na naziemnej jednostce mobilnej.

,,System FAR, zawdzięcza swoją nazwę akronimowi od słów Flying Autonomous Robots i jego dystrybucja ma być realizowana w formie wypożyczania na okresy zbiorów. System nie jest jeszcze dostępny do użytku komercyjnego, ale ma zostać wykorzystany jeszcze w tym roku w projektach pilotażowych w sadach jabłoniowych w Hiszpanii, USA i Włoszech.

Obejmuje pojazd kołowy, który porusza się w sadzie razem z dronami typu quadcopter, które posiadają bezpośrednie połączenie z pojazdem, pełniącym dla nich źródło zasilania.

Naszym celem jest  rozpoczęcie produkcji jednostek i realizacja istniejących zamówień. Popyt wzrósł z powodu narastających niedoborów siły roboczej, które z roku na rok się pogłębiają” – powiedział Prezes Eyal Desheh

System dronów jest również w stanie zbierać i przesyłać dane, które są następnie analizowane za pomocą dużych zbiorów danych i sztucznej inteligencji.

Prognozuje się, że do 2050 r. globalna powierzchnia upraw owoców podwoi się do 140 milionów hektarów, ale w tym samym okresie liczba pracowników rolnych zmniejszy się o 5 milionów, czyli o połowę obecnej siły roboczej.

Latające autonomiczne roboty, z pełnymi sześcioma stopniami swobody orientacji, mogą zbierać wiele różnych owoców, zmniejszając w ten sposób potrzebę ręcznego zbierania. Zdolność robotów do podejścia do każdego owocu z optymalnej pozycji i kąta opiera się na głębokiej sztucznej inteligencji i wizji komputerowej. Gwarantują one zbiory w optymalnym stadium dojrzałości.

 

 

 

Log in or Sign up