wtorek, 10 grudzień 2024
Fruit Logistica znów w grze !

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią  producenci  owoców i warzyw, dystrybutorzy, producenci opakowań, operatorzy logistyczni i inni członkowie łańcucha dostaw mogli znów zaprezentować swoją ofertę na tych wiodących w branży owocowo warzywnej targach.

 Około 2000 wystawców z 87 krajów uczestniczyło w 29 edycji targów, która  odbyła się w centrum targowo wystawienniczym Messedamm w Berlinie w dniach 5-7 kwietnia. Już po raz  13- ty Związek Sadowników RP był organizatorem  Polskiego Narodowego Stoiska.

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste otwarcie z przecięciem wstęgi przez: Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP, Janinę Ewę Orzełowską członka Zarządu Województwa Mazowieckiego, Leszka Przybytniaka, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radosława Rybickiego, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Michała Michaluka, wicestarostę powiatu łosickiego, Kingi Sosińskiej, wójt gminy Stanisławów oraz Janusza Kawęczyńskiego, pełnomocnika ds. organizacji stoiska.

Stoisko od 13 lat jest polską wizytówką sektora sadowniczego. Pokazuje całemu światu nasz potencjał eksportowy. W tym roku wystawiały się na nim: Appolonia Sp.z o.o., Agro Queens Sp. zo.o., Bialski Owoc Sp. z o.o., Ewa Bis Sp. z o.o., Fruit –Group Sp. z o.o., Mazovia, MKFRUIT Mariusz Kopeć, Rajpol Trade Sp. z o.o., Sady Grójeckie, Sunberry Sp. z o.o.

Prezes Związku Sadowników  przywitał wszystkich uczestników w szczególny sposób dziękując tym bez których udział Polski nie byłby możliwy.

,,Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że po raz kolejny mamy możliwość  zaprezentować całemu światu naszą produkcję.  Od początku wydarzenie wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Fundusz Promocji Owoców i Warzyw. Stoisko nie powstałoby gdyby nie udział firm, które z własnych budżetów inwestują pieniądze żeby dotrzeć do konsumentów i sprzedawać polskie produkty.”

Prezes w swoim wystąpieniu podkreślił, że jest to najważniejsza impreza w branży sadowniczej, w której po prostu trzeba uczestniczyć, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji w jakiej znajduje się polskie sadownictwo.

,, Widzimy spadki sprzedaży jabłek, problemy cenowe. Jest to związane głównie z dwoma wydarzeniami  : po pierwsze pandemia która, zerwała łańcuch dystrybucji , utrudnia eksport w wiele miejsc na świecie. W związku z czym mamy problem  z nadwyżką produkcji . Drugie wydarzenie to wojna na Ukrainie, która spowodowała zaburzenia w handlu w postaci nakładanych na siebie wzajemnie sankcji, a jak wiemy rynek wschodni był dla nas rynkiem tradycyjnym, gdzie sprzedawaliśmy najwięcej . To jest ten moment aby w okresie kryzysu podjąć dyskusję w jakim kierunku powinniśmy zmieniać polskie sadownictwo, w jakim kierunku powinniśmy pójść…

Przez wiele lat przystosowaliśmy nasze zaplecze do wymogów światowego rynku, dziś pod wieloma względami do tej  rywalizacji jesteśmy dobrze przygotowani. Jednak świat w tym czasie też nie stał, trzeba dostosować naszą ofertę do nowych realiów, dopasować do tego logistykę, popracować nad handlem i otwieraniem alternatywnych rynków zbytu.’’ spuentował Maliszewski.

Podczas targów prezentowano najnowsze rozwiązania agrotechniczne, zainteresowaniem cieszyło się Forum  Świeżej Produkcji czy Dzień Start-upów Odwiedzając poszczególne stoiska nie można było nie zauważyć jak dużą rolę w rynku i popularność  osiągają różne odmiany klubowe. Stoiska markowych owoców były ogromne i cieszyły się olbrzymią  popularnością.

Mimo wpływu pandemii i tego że oferta  wystawców była sporo mniejsza (np.  wyraźny spadek  oferty chińskiej) odwiedzający dopisali. Polscy wystawcy byli zadowoleni z rozmów z potencjalnymi kontrahentami.  Warto dodać, że w targach  brało udział aż  14 ministrów rolnictwa z całego świata co  pokazuje, jak ważny jest światowy przemysł świeżych produktów.

Więcej zdjęć w naszej Galerii

 

Log in or Sign up