Badania przeprowadzone przez mołdawski zespół EastFruit pokazują, że ze względu na gwałtowny wzrost kosztów zasobów produkcyjnych, a także dużą niepewność co do dostępu i warunków cenowych głównych rynków zbytu, przedsiębiorstwa ogrodnicze, nawet o wysokim poziomie agrotechnologicznym, zamierzają znacznie ograniczyć w tym roku stosowanie środków ochrony roślin. Mołdawscy rolnicy mają nadzieję, że zastąpią je środkami zapobiegawczymi, preparatami na bazie oleju.
Eksperci w dziedzinie ochrony roślin dwojako rozpatrują takie plany ogrodników. Z jednej strony w ubiegłym roku, ze względu na długie okresy opadów, skuteczność zabiegów ochronnych w sadach nie była wysoka, rolnicy musieli gwałtownie zwiększyć liczbę oprysków. Zwiększyło to ryzyko nadmiernej zawartości pestycydów w owocach. Dużym sukcesem dla mołdawskich eksporterów jest to, że w 2021 r. nie było żadnych skarg ze strony europejskich nabywców z powodu zidentyfikowanych pozostałości pestycydów w mołdawskich owocach. Z drugiej strony w ubiegłorocznych warunkach pogodowych w gospodarstwach, które odmawiały intensywnej ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami, jakość produktów również nie spełniała wymagań „rynku świeżego”.
Wiosna 2022 roku nadal znacznie różni się od zeszłego roku pod względem opadów. Jeśli w okresie od kwietnia do maja utrzyma się sucha i mniej lub bardziej ciepła pogoda, to po raz pierwszy od kilku lat w Mołdawii mogą powstać dobre warunki do zapylania i normalne tło fitosanitarne.
Źródło: www.eastfruit.com