Wzrost rolnictwa ekologicznego w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia stosowania nawozów chemicznych, pestycydów i środków przeciwdrobnoustrojowych oraz ma pozytywny wpływ na nasz klimat, środowisko, bioróżnorodność i dobrostan zwierząt. Dlatego też produkcja ekologiczna została uznana za kluczową w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu , strategii „od pola do stołu ” oraz strategii na rzecz różnorodności biologicznej . Z tego powodu Komisja określiła cel, aby do 2030 r. 25% gruntów rolnych w UE było objętych rolnictwem ekologicznym oraz żeby nastąpił znaczny wzrost akwakultury ekologicznej.
W celu wsparcia tego celu Komisja przyjęła plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej w marcu 2021 r. W planie działania przyjęto podejście, zgodnie z którym w celu stymulowania produkcji ekologicznej popyt konsumentów na produkty ekologiczne powinien wzrastać. Wymaga to między innymi większej świadomości społecznej na temat cech i korzyści produkcji ekologicznej.
W tym celu plan działania obejmuje uruchomienie corocznych nagród uznających doskonałość w organicznym łańcuchu wartości. Ich celem jest nagradzanie najlepszych i najbardziej innowacyjnych podmiotów ekologicznych, przyczyniając się do zmniejszenia wpływu rolnictwa na środowisko i klimat oraz do osiągnięcia strategii UE na rzecz różnorodności biologicznej i „od pola do stołu”.
Unijny program nagród ekologicznych obejmuje 7 kategorii i 8 nagród. Polega na docenieniu uczestników ekologicznego łańcucha wartości, którzy opracowali doskonały, innowacyjny, zrównoważony i inspirujący projekt generujący rzeczywistą wartość dodaną dla produkcji i konsumpcji ekologicznej.
W poniższym linku wszystkie potrzebne informacje. Możesz wyświetlić podgląd kwestionariuszy w celach informacyjnych. Linki do formularzy on-line będą dostępne od 25 marca 2022 r.