poniedziałek, 24 czerwiec 2024
Na forum UE o rosnących kosztach

Dziś rano Freshfel Europe zorganizował  on-line seminarium dla członków na temat kosztów i aktualnych wyzwań  dla sektora owoców i warzyw.  Związek Sadowników RP reprezentował Mirosław Maliszewski. Przedstawił aktualną  sytuację w na rynku owoców w Polsce, zaznaczył wyraźny spadek spożycia jabłek w tym sezonie i związany z tym spadek cen.

Opowiedział uczestnikom spotkania w jaki sposób polscy sadownicy obecnie pomagają uchodźcom z Ukrainy co spotkało się z dużym podziwem i uznaniem.  

Cały sektor zastanawia się jak poradzić sobie z rosnącymi wciąż w wyniku pandemii kosztami. Ich wzrost notuje się niestety w każdej możliwej dziedzinie.

Wskazywano także duże problemy logistyczne. Prezes Maliszewski podkreślił, że trudności handlowe pogłębia brak kontenerów do wysyłki jabłek do Egiptu. Zauważono też  problemy z eksportem do Chin  z tych samych powodów.

Niepokoi  również obserwowany w całej UE trend: wszystkie produkty drożeją, a ceny jabłek spadają.

,,W najbliższej perspektywie kilku a może kilkunastu miesięcy handlu z Białorusią, Ukrainą i Rosją nic się nie zmieni. Taki stan rzeczy, przy obecnych zapasach jabłek w polskich magazynach bezwzględnie doprowadzi do dalszej obniżki ceny. Naszym zdaniem wyłącznie mechanizm wycofywania może wyhamować trend dalszego spadku cen i zagospodarowanie nadwyżki jabłek na rynku.’’ spuentował Maliszewski.

Log in or Sign up