niedziela, 14 kwiecień 2024
Belgia:  Rozpoczyna się sezon Kanzi

W tym tygodniu w BelOrta rozpoczęła się sprzedaż pierwszych partii belgijskich jabłek Kanzi. „Tegoroczne zbiory wyglądają znakomicie”, zaczyna Laurent de Smedt. „Jabłka Kanzi lubią gorące lata z dużą ilością słońca, więc ich jakość jest zdecydowanie lepsza w tym roku. Mają ładny kolor i są nieco większe niż w zeszłym roku”.

W przeciwieństwie do innych odmian, jabłka Kanzi miały niewiele problemów z ostatnimi upałami i suszą. „Są bardziej odporne na ciepło niż, powiedzmy, Jonagold. Poza tym wiele sadów ma siatki przeciwgradowe, więc spodziewamy się jeszcze większego wolumenu niż w poprzednich latach”. W Belgii około 20 hodowców uprawia obecnie to klubowe jabłko na około 120 hektarach. „W tym roku oznacza to około 4000 ton, co po sortowaniu końcowym będzie również większe niż w zeszłym roku. To dobrze, ponieważ w zeszłym roku musieliśmy zatrzymać się nieco wcześniej”, mówi Laurent.

Ta podaż będzie stale rosła w nadchodzących latach, a jabłonie Kanzi są coraz częściej sadzone. „Ta ekspansja jest szczególnie spowodowana corocznym ciągłym wzrostem popytu. Jabłka Kanzi stają się coraz bardziej popularne. Oznacza to, że aby uniknąć znaczących niedoborów na rynku, strona podażowa będzie musiała nadążyć za tym popytem.

Ta nowa odmiana jabłek – naturalna hybryda Gala/Braeburn – została odkryta 30 lat temu w Belgii. „Braeburn zapewnia kruchość i świeżość. Gala, kolor i słodki smak. Tylko najlepsze jabłka z tej nowej odmiany mogą być sprzedawane jako Kanzi” – wyjaśnia De Smedt.

„W 2004 r. miały miejsce pierwsze komercyjne zbiory, po których jabłka Kanzi wyrosły na drugą co do wielkości markę jabłek na świecie”. Kanzi to klubowe jabłko: opatentowana odmiana, którą mogą produkować tylko wybrani hodowcy i tylko ograniczona liczba organizacji może je wprowadzać na rynek.

„Tak, ty Kanzi”
Kampania „Tak, ty Kanzi” została uruchomiona, aby wskazać, że te jabłka są teraz ponownie powszechnie dostępne. Ma na celu pomóc ludziom przezwyciężyć codzienny spadek energii. „Jabłka Kanzi zapewniają energię, której potrzebujesz, aby całkowicie się naładować i wydobyć wszystko z każdego dnia. Tej jesieni Kanzi uruchamia platformę „Yes You Kanzi”. Tam ludzie mogą dzielić się wskazówkami i sztuczkami, jak znaleźć energię, aby iść dalej. Codziennie zwycięzcy również zostaną wybrani” – podsumowuje Laurent.

 

Źródło: BelOrta

Log in or Sign up