sobota, 28 maj 2022
Podglądając sąsiadów:  Dzień Jabłka w Niemczech

Od 10 do 14 stycznia 2022 r. Niemcy ponownie, już po raz 12-sty , przez tydzień obchodzą  „Niemiecki Dzień Jabłka”.  Poprzez specjalne akcje w social mediach, filmy i promocje w sprzedaży  detalicznej oraz degustacje jabłkowych potraw Niemcy chcą rozpropagować spożywanie rodzimych owoców.

Jabłka zajmują pierwsze miejsce w Niemczech w rankingu najpopularniejszych gatunków owoców. Według danych AMI każdy Niemiec zjada rocznie średnio 9 kg jabłek lub - przy wadze 150 g na jabłko - 59 jabłek rocznie!

Niemcy są jednym z najważniejszych producentów jabłek w Europie: co roku zbiera się tu około 1 miliona ton..  

Jabłka uprawiane są w Niemczech na powierzchni 34 000 hektarów - to odpowiada prawie całej Majorce. Najważniejsze regiony jabłoni znajdują się na Dolnej Łabie, nad  Jeziorem Bodeńskim, w Nadrenii i Saksonii. Najpopularniejszym jabłkiem w rankingu jest Elstar (17,7% wolumenu sprzedaży), następnie Braeburn (12,5%) oraz odmiany Gala / Royal Gala (12,3%). 86% jabłek kupiono w sklepach spożywczych. Gospodarstwo domowe kupuje jabłka średnio 15 razy w roku i za każdym razem zabiera ze sobą 1,4 kg. 87% wszystkich gospodarstw domowych to nabywcy jabłek.

Źródło: https://deutsches-obst-und-gemuese.de

Log in or Sign up