czwartek, 28 grudzień 2017 07:27

Prof. Makosz: Red Jonaprince nie będzie czołową odmianą na światowym rynku jabłek

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W naszym kraju rośnie zainteresowanie odmianą Red Jonaprince. Powiększa się powierzchnia sadów tej odmiany. W związku z tym, prof. Eberhard Makosz zwrócił się do ekspertów w 13 europejskich krajów oraz do naszych i producentów jabłek z pytaniami o zalety i wady tej odmiany, poziom produkcji i jej przyszłość.

Odmiana Red Jonaprince jest mutantem odmiany Jonagold, odkryta przez holenderskiego sadownika w 1994 roku. Ze względu na cieplejszy klimat, co ujemnie wpływa na poziom wybarwienia owoców, tej odmiany nie ma w sadach w południowej i wschodnio-południowej Europie oraz w Turcji. Także na Litwie i Białorusi. Niewiele w rejonie Krasnodaru, Ukrainie i w Czechach.

Prof. Eberhard Makosz wymienia najważniejsze zalety i wady tej odmiany.

Zalety:

- wczesne wejście drzew w ekonomiczne owocowanie,
- wysoka plenność, najwyższa z spośród uprawianych odmian w kraju,
- wysokie ceny skupu, zbliżone do cen odmiany Golden Delicious,
- łatwiejsza produkcja od wartościowych odmian Gala i Golden Delicious,
- wysoka opłacalność produkcji jabłek,
- piękne czerwone owoce, dobrze się przechowujące przy korzystnych warunkach pogodowych i zebranych w odpowiednim terminie.

- Te zalety miały decydujący wpływ na duże zainteresowanie ze strony producentów jabłek, zagranicą i w Polsce – zaznacza profesor.

Wady:

- mierny smak owoców. Główny powód spadku spożycia i cen skupu, w krajach gdzie smak jabłek jest ważną cechą jakościową,
- krótki okres optymalnego zbioru jabłek. Owoce za wcześnie zebrane mają gorszy smak, za późno, źle się przechowują,
- kwiaty wrażliwe na przymrozki, drzewa na bardzo niskie temperatury, a owoce na wysokie temperatury (gorsze wybarwienie),
- odmiana podatna na rewersję (gałęzie ze słabo wybarwionymi owocami),
- na starszych drzewach gorzej wybarwiają się owoce.

Te wady skłaniają do zastanowienia się nad znaczącym rozwojem uprawy tej odmiany w naszym kraju?

W krajach zachodniej Europy, ze względu na gorszy smak od wielu innych odmian, ta odmiana nie ma większego znaczenia na lokalnym rynku. W Niemczech, Holandii i Belgii poziom produkcji owoców dostosowany jest do wielkości eksportu.

W naszym kraju duże zainteresowanie tą odmianą jest uzasadnione z następujących powodów. Stosunkowo duży popyt w kraju ze względu na piękny kolor bez zwracania uwagi na smak. Wysoka plenność i opłacalność, łatwa produkcja jabłek. Kolejny argument to jeszcze duże możliwości eksportu naszych jabłek do krajów wschodniej Europy, gdzie ceniony jest piękny kolor jabłek, bez względu na ich smak. Mamy większe szanse na duży eksport niż kraje zachodniej Europy.

Przy tych ważnych zaletach, w ocenie wartości tej odmiany, nie można pominąć jej wady. Przede wszystkim smak jabłek. Gusty konsumentów szybko się zmieniają, w kraju i zagranicą. Istotny wpływ klimatu na wrażliwość kwiatów, jakość i przechowanie jabłek. Przykład tegoroczny. Jeśli w krajach wschodniej Europy zmieni się ocena wartości smaku jabłek i wzrośnie lokalna produkcja tej odmiany, spadnie tam import między innymi naszych jabłek. Z tych powodów radzę ostrożność w dalszym zwiększaniu dużych powierzchni sadów odmiany Red Jonaprince.

Red Jonaprince nie jest i nie będzie czołową odmianą na światowym rynku jabłek. Odmiana bez większej przyszłości, także w naszym kraju. W najbliższej przyszłości najważniejszymi cechami jakościowymi jabłek, będą kolor skórki i smak owoców.

źródło:www.sadyogrody.pl

Czytany 2040 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 styczeń 2018 08:11

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama