sobota, 13 lipiec 2024
Sezon truskawkowy zmniejszy popyt na jabłka?

Na rynku jabłek obserwowane były w ostatnich tygodniach dość duże obroty. Zwłaszcza przed majówką. Tuż po długim weekendzie zamówienia obniżyły się, ale w ostatnich dniach ponownie wzrosły. Może się to jednak zmienić w najbliższych dniach.

Słoneczne dni zwiększą bowiem apetyty na letnie owce. Zwłaszcza sezon truskawkowy zmniejsza popyt na jabłka, ale do zbiorów tych owoców z upraw polowych jeszcze trochę czasu, więc jabłka nadal stanowią najważniejszy produkt na rynku owoców.

Ceny jabłek deserowych 2023 

Średnie ceny skupu jabłek deserowych, zgodnie z notowaniami Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW, wynoszą 1,46 zł/kg i nie zmieniły się istotnie w porównaniu do drugiej połowy kwietnia. Przeciętne stawki otrzymywane przez sadowników za jabłka odmian Idared, Jonagold/red, czy Champion w I klasie jakości, wynoszą obecnie 1,30 zł/kg. W zależności od podmiotu skupowego oraz jakości jabłek, za wspomniane odmiany notowano stawki z przedziału 1,20-1,50 zł/kg. Wyższe są ceny skupu odmiany Ligol (1,30-1,70 zł/kg). Nadal utrzymuje się wysokie zainteresowanie jabłkami Golden Delicious, co przełożyło się na wzrost średniej ceny skupu za tą odmianę, która wynosi obecnie 1,74 z/kg. Maksymalne stawki sprzedaży jabłek Golden Delicious osiągnęły nawet 2,00 zł/kg.

Eksport jabłek - jaka sytuacja w handlu zagranicznym? 

W eksporcie sytuacja jest zróżnicowana w zależności od rynku. Wysyłki na dalekie rynki są znacznie mniejsze w porównaniu do miesięcy zimowych. Eksportowane są tyko najwyższej jakości (i twardości) jabłka, głównie odmian Red Prince oraz w mniejszym zakresie Golden Delicious. Większym rynkiem zbytu dla Goldena są kraje europejskie. Na bliższych tj. europejskich rynkach zbytu, akceptowana jest nieco niższa jakość ze względu na krótszy czas transportu. W eksporcie do krajów europejskich zwiększyły się w ostatnich tygodniach wysyłki do sąsiednich Niemiec oraz Rumunii, Czech, Słowacji, czy Bułgarii. Nadal realizowane są wysyłki do południowych krajów europejskich jak np. Hiszpanii oraz na północ tj. krajów bałtyckich czy skandynawskich.

 Z jakością jabłek deserowych zdaniem kupców nie jest najlepiej. Dobrej twardości owocowe trudno jest na rynku kupić, dlatego można za nie dostać wyższe ceny. Sporo jest za to ofert sprzedaży jabłek niższej jakości, które można upłynnić jedynie na krajowym  rynku. Kupujący narzekają, że szczególnie trudno w tym sezonie dostać dobrej jakości jabłka odmiany Idared, gdyż duża część jabłek była zebrana zbyt późno.

Ceny jabłek do przetwórstwa 2023

Ceny skupu jabłek do przetwórstwa uległy spadkowi względem poprzedniego miesiąca. Obecnie w większości punktów skupu wynoszą średnio 0,57 zł/kg w odniesieniu tzw. mokrego przemysłu i 0,60-0,65 zł/kg w przypadku jabłek wyższej jakości przeznaczanych na soki.

Źródło: sadyogody.pl/Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW

Log in or Sign up