niedziela, 14 kwiecień 2024
Gruzja w pierwszej piątce największych dostawców borówki do Rosji

Według analityków EastFruit, w 2022 r. Rosja zwiększyła import borówek o 21%. Wielkość importu borówki do Rosji po raz pierwszy przekroczyła 10 tys. ton i osiągnęła 10,7 tys. ton.

Należy zauważyć, że podobnie jak rok wcześniej Gruzja zwiększyła eksport borówki do Rosji szybciej niż inne kraje zaopatrujące, dzięki czemu w 2021 roku po raz pierwszy weszła do pierwszej piątki największych dostawców świeżych borówek na rynek rosyjski. W ciągu roku eksport borówki z Gruzji do Rosji wzrósł o 37% i osiągnął 850 ton w 2021 roku. Tym samym udział Gruzji w rosyjskim rynku borówki osiągnął 8%, a dwa lata temu ledwie 2%.

Uczestnicy rynku uważają, że Gruzja mogłaby wyeksportować więcej borówek w 2021 roku, gdyby nie rozmyty koniec sezonu spowodowany niespodziewanym wprowadzeniem przez Rosję nowych zasad importu produktów roślinnych. Wtedy wiele firm przestało eksportować, ponieważ. nie mieli rzetelnych informacji o nowych zasadach i bali się poniesienia poważnych strat.

Jednak w 2021 roku Gruzja była w stanie dostarczyć do Rosji więcej jagód niż Serbia, z którą Gruzja zamieniła się miejscami w rankingu największych eksporterów borówek na ten rynek. Serbia ograniczyła eksport o 39% na koniec sezonu.

Co ciekawe, nawet szybciej niż Gruzja, eksport borówek do Rosji zwiększali dostawcy z Zimbabwe. Ich wolumeny dostaw wzrosły 3,3-krotnie w ciągu roku,  do tej pory pozostawały na stosunkowo niskim  poziomie 115 ton.

Eksporterzy z Peru pozostali liderem rynku, odpowiadając za jedną trzecią rosyjskiego importu borówek. Ten sam kraj pozostał liderem światowego rankingu największych eksporterów borówki. Maroko pozostało na drugim miejscu z 21% całego rosyjskiego importu.

Źródło:EastFruit

Log in or Sign up