niedziela, 14 kwiecień 2024
Bezcłowy handel owocami i warzywami z Ukrainy przedłużony o rok.

Parlament Europejski zdecydował o zawieszeniu na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju - podaje serwis parkiet.com

Za wnioskiem dotyczącym przedłużenia zawieszenia ceł importowych, ceł antydumpingowych i środków ochronnych dla ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej na kolejny rok, w kontekście wojny napastniczej Rosji, która hamuje zdolność Ukrainy do handlu z resztą świata, zagłosowało we wtorek 537 europosłów, przeciw było 42, a 38 wstrzymało się od głosu.

Zawieszenia ceł importowych dla ukraińskiego eksportu do Unii

Zawieszenie taryf dotyczy owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi. Produkty przemysłowe podlegają zerowym cłom od 1 stycznia 2023 r. na mocy umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, więc nie są objęte nową propozycją.

- Zdecydowanie popieram odnowienie środków liberalizacji handlu, które obecnie pomagają zapewnić, że ukraiński handel może być kontynuowany pośród brutalnej wojny wywołanej przez Rosję. Środki te mają zasadnicze znaczenie dla wzmocnienia odporności Ukrainy, ponieważ pracujemy nad stopniową integracją Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE. Nasza solidarność z Ukrainą jest spójna, przejrzysta i solidna, a dodatkowo wzmocnił ją status Ukrainy jako kraju kandydującego do UE. Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej – mówiła w PE sprawozdawczyni Sandra Kalniete (EPP, LV).

Po zatwierdzeniu wtorkowej decyzji Parlamentu Europejskiego przez Radę UE tekst decyzji o przedłużeniu na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i będzie miał zastosowanie następnego dnia po jego opublikowaniu. 

Źródło: www.parkiet.com

Log in or Sign up