czwartek, 21 listopad 2024
Ze świata: Nowa Zelandia chce zostać liderem w zrównoważonej produkcji jabłek

Uruchomiono wspierany przez rząd, kierowany przez branżę siedmioletni program badawczy, który pomoże osiągnąć cel przemysłu jabłkowego, jakim jest bycie globalnym przykładem zrównoważonych praktyk produkcyjnych.

Projekt o wartości 14,77 miliona dolarów, największy, na jaki zdecydowała się branża, jest prowadzony przez organizację branżową New Zealand Apples and Pears Inc (NZAPI) i jest współfinansowany przez rząd za pośrednictwem Ministerstwa Przemysłu Pierwotnego (MPI)  w wysokości 7,44 miliona USD, a pozostała część jest finansowana przez przemysł.

Kierownik programu, dr Rachel Kilmister, mówi, że wizja branży, aby do 2050 r. ozprysków, stanowi kluczowy element jego celu.

„Nowa Zelandia ma już dobrą pozycję na świecie i jest szanowana jako producent najlepszych jabłek na świecie. Wynikiem tego projektu będzie unikalna globalna propozycja sprzedaży konsumentom jabłek z Nowej Zelandii jako najbezpieczniejszych, zrównoważonych jabłek o lepszych wynikach środowiskowych, produkowanych bez użycia środków chemicznych. Aby to osiągnąć, projekt stworzy innowacyjne rozwiązania w celu zmniejszenia i wyeliminowania stosowania agrochemii i oprysków, które zmniejszą również ślad węglowy w branży. Musimy odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie rynków eksportowych na bardziej zrównoważoną produkcję”, mówi Kilmister.

Program ma na celu ograniczenie stosowania pestycydów o 50% do 2030 r. dzięki zastosowaniu ukierunkowanej i inteligentnej technologii, takiej jak teledetekcja do wykrywania szkodników i chorób w czasie rzeczywistym, umożliwiając wczesną interwencję bez opryskiwania. Opracowane zostaną technologie oparte na przynętach i dozownikach, które zapobiegają przedostawaniu się szkodników do sadu.

„Nowe odmiany jabłek stworzone przez Prevar są już hodowane pod kątem odporności na szkodniki i choroby i będą miały kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu bez opryskiwania”, dodaje Kilmister.

„Osiągnięcie statusu wolnego od oprysku do 2050 r. skutkowałoby również redukcją emisji gazów cieplarnianych w przemyśle o 35%”.

Dyrektor generalny NZAPI, Terry Meikle, szacuje, że program badawczo-rozwojowy ochroni 1,1 miliarda dolarów prognozowanych przychodów w ciągu ośmiu lat od 2023 do 2030 r., chroniąc istniejący udział w rynku o wysokiej wartości i ukierunkowany przyszły wzrost.

„To bardzo potrzebny impuls dla naszej branży i potrzebny, aby umożliwić jej rozwój. To znaczący projekt z pełnym wsparciem rządu i przemysłu”.

www-scoop-co.nz

Log in or Sign up