piątek, 26 kwiecień 2024
Niemcy: Sadownicy nad Jeziorem Bodeńskim rozpoczynają projekt zrównoważonego rozwoju

W środę 13 kwietnia 2022 r. Obstregion Bodensee eV wraz z ministrem żywności, obszarów wiejskich i ochrony konsumentów w Badenii-Wirtembergii Peterem Hauk MdL oficjalnie rozpoczęli projekt „Zrównoważona produkcja – prawdziwy Bodenseeapfel”. W tym celu odpowiedzialni sadownicy i partnerzy projektu, wraz z ministrem, symbolicznie zasadzili kilka jabłoni w jednym z nowo utworzonych obiektów modelowych do testowania wytrzymałych odmian jabłoni i wymieniali poglądy na temat celów i treści projektu.

Projekt „Zrównoważona Produkcja – Real Bodenseeapfel” został zainicjowany przez grupę sadowników i rozpoczął się pod kierownictwem Obstregion Bodensee eV i wsparciem finansowym ze strony MLR w grudniu 2021 roku. Jego celem jest promowanie dalszego zrównoważonego rozwoju sadownictwa nad Jeziorem Bodeńskim . Projekt zajmuje się ekologicznymi i ekonomicznymi, a także społecznymi i społecznymi aspektami zrównoważonego rozwoju uprawy owoców, a także ma zostać opracowana strategia zrównoważonego rozwoju.
Pierwszymi centralnymi punktami prac jest promocja bioróżnorodności w sadach komercyjnych i wokół nich, która jest z powodzeniem praktykowana od lat na Jeziorze Bodeńskim i ma być dalej ulepszana w ramach projektu, testowanie odpornych i wytrzymałych odmian w celu ograniczenia środków ochrony roślin , badanie bilansu CO2 upraw jabłek nad Jeziorem Bodeńskim oraz opracowanie koncepcji marketingowej z wartością dodaną, aby lepiej uwidocznić osiągnięcia producentów owoców w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Na oficjalnym początku projektu przewodniczący Obstregion Bodensee eV, Erich Rohrenbach i Thomas Heilig, opisali projekt i związane z nim cele.
Sadownictwo nad Jeziorem Bodeńskim zawsze się rozwijało. Projekt ma na celu dalszą promocję zrównoważonego rozwoju i zajęcie się wieloma kluczowymi kwestiami.
„Główną ideą jest tutaj holistyczny pogląd. Ponieważ chodzi o nic innego jak jednoczesne włączenie i połączenie dostaw żywności, ochrony środowiska, rentowności firm i wymagań społeczeństwa” – wyjaśnia Thomas Heilig.
„Chcielibyśmy, aby rodziny sadownicze nad Jeziorem Bodeńskim mogły w przyszłości produkować wspaniałe owoce i zarabiać na nich na życie. Zapewnienie kolejnym pokoleniom dobrych perspektyw to podstawowa zasada zrównoważonego rozwoju” – dodaje Erich Rohrenbach.

Obaj są świadomi odpowiedzialności rolnictwa. Odwołują się również do odpowiedzialności konsumentów za zwracanie uwagi na regionalne owoce i wyraźne zobowiązanie się do tego, także przy kasie i w dyskusjach społecznych.

„Jabłka z Jeziora Bodeńskiego to jeden ze sztandarowych produktów naszego lokalnego rolnictwa. Ponadto Jezioro Bodeńskie jest również wiodącym obszarem uprawy owoców, a marka „Obst vom Bodensee” wnosi istotny wkład w profil i dobrą reputację tego wykwintnego kraju Badenii-Wirtembergii. Cieszę się, że mamy tak sprawne organizacje producenckie. Dzięki projektowi zrównoważonego rozwoju „Echt Bodenseeapfel” stan promuje realizację i rozwój holistycznej koncepcji zrównoważonego rozwoju dla uprawy owoców na Jeziorze Bodeńskim. W oparciu o aspekty ekologiczne, gospodarcze i społeczne chcemy wzmocnić regionalną produkcję owoców – powiedział minister żywności, wsi i ochrony konsumentów Peter Hauk MdL.

 

 W gospodarstwie sadowniczym rodziny Michel w regionie Frickingen na zachodzie Jeziora Bodeńskiego znajduje się 150 drzew z około 15 odmianami. Kolejny obiekt testowy znajduje się w okolicy Kressbronn we współpracy z sadowniczymi rodzinami Kraus i Emser. We współpracy z rodzinami sadowniczymi, Centrum Kompetencji Bodensee Obstbau, organizacjami producenckimi i innymi zainteresowanymi stronami zajmującymi się uprawą owoców na Jeziorze Bodeńskim, nadzorowane są tam różne próby.

Oprócz wspomnianych celów dotyczących dalszego rozwoju produkcji, projekt koncentruje się również na opracowaniu koncepcji marketingu wartości dodanej.
Wraz z różnymi graczami zajmującymi się uprawą owoców na Jeziorze Bodeńskim ma zostać opracowana zrównoważona marka parasolowa, pod którą oferowane będą owoce wyprodukowane zgodnie ze specyfikacją koncepcji. Zasadą przewodnią powinna być wysoka wartość uznania pochodzenia i zrównoważonej produkcji owoców z Jeziora Bodeńskiego.

Podczas nominacji minister Hauk wypytywał także o aktualną sytuację sadownictwa nad Jeziorem Bodeńskim oraz rozmawiał z sadownikami o skutkach obecnego kryzysu, bezpieczeństwie żywnościowym, podwyżkach kosztów, mrozach i sytuacji rynkowej.
Tutaj ujawniła się bardzo niepewna i groźna obecnie sytuacja dla krajowego sadownictwa. Największymi obawami krajowych producentów owoców są gwałtowne wzrosty kosztów zasobów operacyjnych oraz wzrost płacy minimalnej, które powodują gwałtowny i skokowy wzrost kosztów produkcji. Nadal nie ma pewności, czy pilnie potrzebne dodatkowe dochody na pokrycie kosztów produkcji można osiągnąć w nadchodzącym okresie marketingowym. Sadownicy nad Jeziorem Bodeńskim konkurują z innymi regionami upraw w UE i na świecie.

Zainteresowane strony zgodziły się, że te główne wyzwania wymagają dalszego zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem wszystkich obszarów zrównoważonego rozwoju. Ponieważ sadownicy muszą nadal produkować wystarczającą ilość wysokiej jakości owoców, aby zaopatrywać lokalną ludność, jednocześnie chroniąc przyrodę jako podstawę produkcji i osiągając dobrą rentowność dla siebie i przyszłych pokoleń.

Źródło: Obstregion Bodensee e. V

Log in or Sign up