poniedziałek, 24 czerwiec 2024
Czy Egipt jest obiecującym rynkiem dla europejskich jabłek?

Wywiad z Krzysztofem Czarneckim Wiceprezesem Związku Sadowników RP dla  Al-Alam Al-Youm podczas Targów Food Africa w Kairze

Kryzys Covid-19 oraz Wojna w Ukrainie spowodował spadek eksportu europejskich jabłek na rynek egipski. Jednak Związek Sadowników RP – w ramach akcji „Czas na jabłka z Europy” – zdecydował się ponownie stawić czoła wyzwaniom poprzez ambitną strategię mającą na celu zwiększenie eksportu europejskich jabłek na rynek egipski. Al-Alam Al-Youm spotkał się z Krzysztofem Czarneckim, Wiceprezesem Polskiego Związku Sadowników RP  i przeprowadził z nim następujący wywiad.

 

1-Czy może nam Pan szczegółowo opowiedzieć o europejskich jabłkach pod względem ich jakości i wielkości produkcji?

Jabłka europejskie charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i wysoką jakością. Ich produkcja uzależniona jest od zasad uprawy, zbioru i przechowywania, które gwarantują wysoką jakość eksportowanych owoców. Pozwala to na zachowanie międzynarodowych standardów – jabłka uznawane są za jedne z najchętniej spożywanych owoców na świecie o dużej wartości odżywczej. Kampania „Czas na jabłka z Europy” jest finansowana przez Unię Europejską.

Polska, Włochy i Francja zaliczane są do najważniejszych głównych producentów jabłek w Unii Europejskiej. W samej Polsce znajduje się największa powierzchnia upraw sadów jabłoniowych. Produkcja jabłek w Polsce sięgnęła w 2021 r  4,3 mln ton, a na drugim miejscu znajdują się Włochy z 2 milionami ton na trzecim miejscu znajduje się Francja. Te trzy kraje odpowiadają za 65% produkcji jabłek w Unii Europejskiej.

2 Udział w Targach Food Africa. Czy może nam Pan opowiedzieć o charakterze tego udziału?

Co roku chętnie uczestniczymy w targach wraz firmami. W tym roku znalazło się 6 firm , które pukają do drzwi rynku egipskiego w celu zwiększenia eksportu i przezwyciężenia trudności stojących przed eksporterami. I zapewniam, z tego co słyszałem od uczestników wystawy, że są to opinie pozytywne. Wszyscy wystawcy są zadowoleni z udziału i jego rangi, dlatego obiecujemy brać udział w kolejnych edycjach targów.

 

3-Z Pańskiego punktu widzenia, na co zwrócić uwagę przy działaniach promocyjnych europejskich jabłek, aby przyciągnąć importerów z Egiptu?

Egipt to perspektywiczny i duży rynek i nie pierwszy raz mamy z nim do czynienia. Dla krajów UE jest to rynek, z którym współpracę rozwijamy i badamy możliwości tej ekspansji. Pracujemy nad poprawą jakości europejskich jabłek eksportowanych na rynek egipski.

Jeśli chodzi o wartość dodaną europejskich jabłek, można je spotkać na całym świecie, również przez cały rok. Mamy wspaniały klimat dla jabłek, dlatego jabłka europejskie są wyjątkowe i niespotykane oraz mają charakterystyczny i atrakcyjny smak. Zwłaszcza w krajach takich jak Polska czy części Włoch panuje klimat umiarkowany, różnica temperatur  w dzień i w nocy, a klimat ten sprzyja wzrostowi jabłek i dlatego pozytywnie na nie wpływa. Mają one charakterystyczny smak, który różni się od innych, zwłaszcza tych pochodzących z krajów o klimacie gorącym lub ciepłym.

Jabłka z UE są znane ze swoich wartości odżywczych, są zdrowe i bezpieczne, a każdy człowiek powinien przyjmować witaminy z jabłka lub naturalnego soku jabłkowego, który jest, że tak powiem, bombą zdrowych witamin.

4- Jakie są Państwa oczekiwania dotyczące eksportu do 2025 roku?

Liczymy na dalszą współpracę z rynkiem egipskim, gdyż jak wspomniałem jest to rynek perspektywiczny.

Przyszłość eksportu stale rośnie i pomnaża się dzięki współpracy Egiptu z UE w tej dziedzinie. Obecnie ta współpraca jest lekko spowolniona ze względu na to, co stało się ze światem w 2020 roku i po tym. Dlatego też postanowiliśmy ponownie i zdecydowanie powrócić na rynek egipski po tym, jak odzyskaliśmy równowagę i pracujemy nad przezwyciężeniem trudności, z którymi się spotykamy.

Wyzwania leżą nie tylko po stronie UE, ale także po stronie egipskiej. W wyniku opóźnień w wysyłce oraz szybkości ich dystrybucji, odczuliśmy negatywny wpływ na część dostaw. Staramy się jednak eksportować do Egiptu zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi i europejskimi standardami.

5-Co konkretnie jest wymagane od strony egipskiej, aby zmaksymalizować europejski eksport na rynek egipski?

Oczekujemy, że strona egipska nam pomoże, jesteśmy gotowi do działania. Mamy nadzieję, że współpraca obu stron stanie się wzajemna, zwłaszcza, że doszliśmy do etapu ryzyka w eksporcie jabłek i długo czekamy na ich dystrybucję. Dlatego mamy nadzieję rozwiązać te trudności

6-Jakie są obecnie największe wyzwania stojące przed eksporterami jabłek na rynek egipski?

Produkt ten nie jest produktem niezbędnym w Egipcie i nie stanowi priorytetu dla państwa, pomimo jego wartości odżywczej i znaczenia.

7-Ile wynosi aktualna produkcja jabłek?

Rynek europejski produkuje 10-11 mln ton rocznie. Zajmujemy się produkcją jabłek jako owoc deserowy oraz jako składnik w produkcji przemysłowej. Naszą polityką jest także praca w systemie parytetowym, co oznacza, że połowa produkcji przeznaczona jest na naturalną żywność, a druga część na potrzeby przetwórcze, w zależności od klimatu występującego w poszczególnych porach roku. Każda pora roku to inny smak jabłka.

8-Jakie są najważniejsze cechy rynku egipskiego, które motywują do chęci eksportu na ten rynek?

Nie eksportujemy wyłącznie do Egiptu, ale eksportujemy do wszystkich krajów świata. Widzimy znaczenie rynku egipskiego dla krajów Bliskiego Wschodu. Jedną z najważniejszych zalet jest to, że mamy doświadczenie we współpracy, znamy większość potrzeb i znamy ruch rynkowy.

Historia współpracy UE z Egiptem sięga lat wstecz. Europejskie jabłka i ich charakterystyczny smak są znane obywatelom Egiptu.

Źródło:  Al-Alam Al-Youm

 

Log in or Sign up