sobota, 27 kwiecień 2024
Kategoria: Aktualności

W ostatnich dniach wśród obywateli Ukrainy, szczególnie mężczyzn pracujących w Polsce, pojawiła się panika związana z obawami o deportację celem wcielenia do wojska. Została ona wywołana pewnymi wypowiedziami, a zwłaszcza nierzetelnymi artykułami na niektórych portalach informacyjnych.

Kategoria: Aktualności
W związku z występującymi przymrozkami na terenie całego kraju Związek Sadowników RP zwrócił się do Premiera z prośbą o pilną reakcję i jak najszybsze szacowanie strat oraz maksymalne uproszczenie procedury szacowania strat przez tzw. gminne komisje klęskowe.
Kategoria: Aktualności

Przymrozki spowodowały poważne starty w uprawach, ale ich wielkość będzie można ocenić dopiero, gdy ponownie nastąpi ocieplenie i ruszy wegetacja - poinformował PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Największych uszkodzeń można się spodziewać w przypadku śliw, czereśni i wiśni.

Kategoria: Aktualności

Minister Czesław Siekierski spotkał się w środę (17.04 )z przedstawicielami Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenia „Unia Owocowa”, Stowarzyszenia Agroekoton oraz Związku Sadowników RP.

Kategoria: Aktualności

Konflikt, który toczy się między Rosją a Ukrainą, ma wiele negatywnych aspektów w odniesieniu do rolnictwa czy do gospodarki poszczególnych krajów zaangażowanych bezpośrednio w ten konflikt. Cierpi również gospodarka Polski czy innych krajów Unii Europejskiej. Polscy rolnicy obawiają się, że to, co się stało w 2022 i 2023 roku – czyli przyjęcie produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej przez umożliwienie im bezcłowego, bezkontyngentowego, nieograniczonego, niekontrolowanego importu – zaburza rynek.

Kategoria: Aktualności

Rozmowa z Mirosławem Maliszewskim, Posłem na Sejm RP, Prezesem Związku Sadowników RP na temat wymagań stawianych produkcji owoców deserowych oraz perspektyw dla tego sektora produkcji ogrodniczej w Polsce.

Kategoria: Aktualności

W wywiadzie Dla Portalu Sady Ogrody Mirosław Maliszewski-Prezes Związku Sadowników RP:

Sukcesywnie, od kilku lat wśród konsumentów rośnie zainteresowanie zdrową żywnością. Czy  produkcja owoców w krajach unijnych spełnia oczekiwania konsumentów? Czego szukają konsumenci, a co są w stanie zaproponować im producenci?

W wielu krajach unijnych zdecydowanie zmieniają się trendy konsumenckie, ludzie więcej uwagi niż do tej pory zwracają na „wewnętrzną” jakość owoców. Ogromne znaczenie ma cena, wygląd zewnętrzny, ale powstały też nowe oczekiwania. Jakie? Te związane z brakiem pozostałości środków ochrony roślin. W wielu krajach UE  produkty nie przekraczają norm, ale często brakuje certyfikacji procesu produkcji. Na najbogatszych rynkach stanowi to barierę wzrostu sprzedaży. Czyli gdybyśmy połączyli dobrą jakość wytwarzania i opatrzyli to certyfikatami, rynki bogatych krajów byłyby jeszcze mocniej dostępne.

Kategoria: Aktualności

Związek Sadowników RP wyraża stanowczy sprzeciw wobec wszelkich prób zdyskredytowania polskich jabłek w oczach konsumentów, które mogą spowodować zmianę zdania o ich wysokich walorach odżywczych i prozdrowotnych. Wojna handlowa pomiędzy sklepami sieciowymi wkroczyła w nową fazę. Do tej pory rywalizacja dotyczyła głównie cen na półce sklepowej, która odbywała się kosztem dostawców, w wyniku której tracili przede wszystkim sadownicy. Prowadziło to do obłędnych skutków, gdzie ceny spadały do poziomu poniżej kosztów produkcji. Często wbrew wolnemu rynkowi, gdzie w sytuacji mniejszej produkcji i podaży wymuszano na dostawcach niczym nieuzasadnione niskie ceny.

Kategoria: Aktualności

Największe niepokoje wśród rolników wywołały te elementy Europejskiego Zielonego Ładu, które bezpośrednio dotyczą rolnictwa, a precyzyjnie technologii produkcji. Są takie trzy zasadnicze kwestie budzące kontrowersje. Po pierwsze, zredukowanie stosowania środków ochrony roślin o 50%. Po drugie, zredukowanie użycia nawozów o 50%. I po trzecie, obowiązek ugorowania określenia części gruntów wchodzących w skład gospodarstwa. Rolnicy w wielu krajach europejskich – także w Polsce – uznali, że jest to niejako zamach na ich swobody, na ich wolność. A z drugiej strony w krajach, które mają słabe gleby – tak jak w Polsce – brak użycia nawozów może oznaczać niższe plony. A niższe plony to mniej produktu do sprzedaży i mniej dochodu dla gospodarstwa. Z kolei redukcja stosowania środków ochrony o 50% będzie oznaczała, że będzie mniej narzędzi do zwalczania chorób i szkodników. W związku z tym produktu będzie na rynku mniej. Natomiast obowiązek ugorowania to zupełnie absurdalny wymysł – bo akurat produkcja roślinna powoduje efekty pozytywne dla klimatu, czyli redukuje dwutlenek węgla. Dlatego wycofanie się z tych 3 polityk rolnicy traktują jako warunek podstawowy do tego, aby zakończyć protesty – albo je przynajmniej osłabić i przenieść na następny okres.

Kategoria: Aktualności

W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Kategoria: Aktualności

"W wyniku protestów rolników w całej Europie, widzę, że Komisja Europejska dokonuje pewnego zwrotu w swojej polityce dotyczącego Zielonego Ładu. Widzimy wycofywanie się z niektórych założeń czyli np. z użycia środków ochrony roślin, nawozów, czy obowiązkowego ugorowania. Pod tym względem widzimy wyraźne zapowiedzi "– mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Portalu Sady Ogrody.

Log in or Sign up