zsrp

zsrp

środa, 23 wrzesień 2020 07:17

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PIKIECIE !!!

W związku z trwającą, drastyczną obniżką cen zakupu jabłek deserowych przez sieci handlowe, Związek Sadowników RP JUTRO - 24 września o godz. 10:00 organizuje pikietę pod siedzibą Jeronimo Martins, ul. Dolna 3 w Warszawie.
 Ciągły spadek cen spowoduje długofalowy kryzys w branży w bieżącym sezonie. Brak reakacji ze strony sadowników będzie akceptacją takiej polityki handlowej przez markety.

Zachęcamy do wzięcia udziału w pikiecie!
To walka o nasze lepsze jutro!
Nowy budżet Unii Europejskiej - ustalany na szczycie w Brukseli - znaczy bardzo wiele dla polskich sadowników. Dotyczą ich głównie zmiany w polityce rolnej, dofinansowaniach i mechanizmach rynkowych. Najważniejsze jest jednak to, ile pieniędzy z unijnych dofinansowań trafi do Polski.
czwartek, 03 wrzesień 2020 06:07

Białoruś, a handel jabłkami

Od kilkudziesięciu dni na Białorusi trwają liczne protesty w związku z niedawnymi wyborami prezydenckimi. Ludzie w ramach protestu masowo wychodzą na ulice.
Podatek cukrowy uderzy w polskich producentów soków, a w efekcie tego w polskich konsumentów. Doskonale wiemy, jak działają podatki. Gdy rząd nakłada daninę na jakąś branżę, przedsiębiorcy i producenci natychmiast szukają sposobu, by nowe koszty przerzucić na klientów. Tak samo będzie w wypadku podatku cukrowego. “Ten podatek na pewno uderzy w producentów napojów, a w konsekwencji w sadowników, którzy produkują surowiec do ich wytwarzania. Dlatego mamy obawy, że spożycie soków owocowych spadnie” – powiedział w programie Polska na serio poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Dane z Prognosfruit są systematycznie weryfikowane, bo od początku miesiąca mamy w całej Europie suszę i wysokie temperatury, które redukują potencjalne plony. Należy się też tego spodziewać w przypadku Polski, dlatego moim zdaniem zbiory jabłek w naszym kraju mogą być nawet mniejsze niż rok temu, co oznacza zdecydowanie mniej niż w rekordowym 2018 roku – mówi w wywiadzie dla sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Od dnia 13.08.2020 r. wnioski mogą składać producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID – 19 i którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki finansowe zeszłorocznej suszy, huraganu, gradu, ulewy, wiosennych przymrozków i powodzi, a ich wnioski o pomoc złożone w 2019 r. w związku z wystąpieniem tych niekorzystnych zjawisk, nie zostały rozpatrzone.
Rynek pracy sezonowej nadal jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Co roku koniec sierpnia i początek września to czas, w którym pracowników brakuje, w tym roku brakuje ich zdecydowanie więcej - mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Andrzej Anasiak, prezes Timberworks.
Rolnicy mogą już składać wnioski o udzielenie pomocy w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią COVID-19 i po stratach suszowych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dodano.
czwartek, 20 sierpień 2020 07:38

Wnioski o zwrot akcyzy tylko do 31 sierpnia

Jeszcze tylko do końca miesiąca (tj.31.08 )producenci rolni mogą składać u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów - wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolnej.
Wraz z wchodzeniem w okres tegorocznych zbiorów podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła, a ceny powinny spadać - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przypominają, że Polska jest największym w UE i 3. na świecie producentem jabłek.
Jak zaznaczył PIE, wraz z wchodzeniem w okres tegorocznych zbiorów podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła, a tym samym ceny powinny spadać. "Choć zbiory zostały zredukowane przez wiosenne przymrozki i późniejsze gradobicia, w bieżącym roku polskich jabłek nie powinno zabraknąć" - ocenili analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
Strona 1 z 11

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama