Katarzyna Bekasiewicz

Katarzyna Bekasiewicz

 ,,Reprezentowanie interesów i mówienie głosem polskiego sadownika-taki cel przyświeca nam już od 20 lat’’ . Tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Mirosław Maliszewski Prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej podczas wczorajszego Jubileuszu naszego Stowarzyszenia.

środa, 29 maj 2019 06:12

Jak zalegalizować staw ?

W związku z panującą jeszcze kilka tygodni temu suszą zgłaszali się do nas sadownicy chcący wykorzystywać do nawodnienia plantacji swoje stawy. Jednak mieli różnego rodzaju wątpliwości, gdyż stawy zostały wykopane wiele lat temu, czyli bez wymaganego obecnie zezwolenia wodnoprawnego.

Wraz z rozwojem gospodarczym na początku XXI wieku, czyli od około 2004 roku zaczęły pojawiać się problemy z dostępnością siły roboczej do prac sezonowych w gospodarstwach sadowniczych. W miejsce nie chcących podejmować takiego zatrudnienia Polaków, zaczęli dojeżdżać imigranci zarobkowi z krajów postradzieckich, głównie Białorusini i Ukraińcy. Po początkowych obawach, coraz więcej plantatorów zaczęło się przekonywać do ich zatrudniania. Najpierw były to dziesiątki, później setki, a w kolejnych latach już nawet setki tysięcy ludzi.

Dwadzieścia lat temu, w maju 1999 roku został powołany do życia Związek Sadowników Mazowsza- oddolna, spontaniczna, branżowa, apolityczna, działająca społecznie organizacja zrzeszająca sadowników. W tym okresie ogrodnikom zaczęły doskwierać pierwsze negatywne skutki zmian polityczno- gospodarczych. Do głównych należały:  upadek spółdzielczości ogrodniczej i prywatyzacja dużych zakładów przetwórczych, ale były także inne.

czwartek, 16 maj 2019 12:34

Kolonie Letnie w Dźwirzynie

Zapraszamy do zapisów na kolonie letnie do Dźwirzyna !
czwartek, 16 maj 2019 09:32

Polskie truskawki już na rynku !

Na polskie truskawki z upraw polowych będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale na rynku pojawiły się już pierwsze owoce spod osłon. Związek Sadowników RP gorąco zachęca do dokonywania świadomych zakupów i wybierania tylko polskich owoców.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie  zespołu ds. stabilizacji rynku owoców.  Spotkanie było poświęcone głównie sytuacji popytowo-podażowej na rynku.

Z okazji 74 Rocznicy Zwycięstwa Narodu Radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w RP odbył się koncert Chóru Tureckiego & Soprano.

Uprzejmie informuję, iż Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje spotkanie dla polskich przedsiębiorców dotyczące możliwości eksportu polskich produktów spożywczych na rynek Tajlandii, które odbędzie się w dniu 21 maja br. w godz. 9:00-14:00 siedzibie KOWR przy ul. Karolkowej 30 w Warszawie (sala 624).

 

W załączeniu przesyłamy zaproszenie i formularz zgłoszeniowy. Firmy zainteresowane wzięciem  udziału w spotkaniu prosimy o odesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego najpóźniej do dnia 17 maja br. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

czwartek, 25 kwiecień 2019 08:54

Eskimosie zapłać !

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom  zaległych pieniędzy, które zalega im firma Eskimos. Związek Sadowników RP i prezes Maliszewski wielokrotnie w tej sprawie interweniowali. Cały czas zgłaszają się różne podmioty, które mają niezapłacone należności za interwencyjny skup jabłek. „Interweniowałem w tej sprawie zarówno na Sejmowej Komisji Rolnictwa, jak też bezpośrednio w kierownictwie Ministerstwa Rolnictwa. Ciągle dostaję odpowiedzi, że lada dzień wypłaty będą uruchomione, ale ciągle jednak mam też sygnały, że uregulowane są tylko niewielkie kwoty- 20-30 % należnych pieniędzy. To nie może trwać dalej to naraża wszystkich na straty.- mówi Maliszewski. Sam Minister Ardanowski twierdzi, że wszyscy środki otrzymają, choć z opóźnieniem. 

W tej sprawie Związek Sadowników RP podejmie kolejne działania.

Strona 1 z 57

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama