poniedziałek, 20 listopad 2017 12:41

Maliszewski na konferencji "Sady i Ogrody": Tracimy przewagę taniej siły roboczej

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konkurencję w minionych latach wygrywaliśmy dzięki taniej sile roboczej. Już bieżący sezon dotknięty przymrozkami pokazał, że tracimy i będziemy tracić tą przewagę - mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł podczas III edycji konferencji "Sady i Ogrody".


Według niego, jeśli nie wprowadzimy działań, które nam przywrócą konkurencyjność to może pojawić się ogromny problem. - Produkcja sadownicza jest utrzymywana w tych krajach które maja dostęp do taniej siły roboczej - mówił. 

- To był pierwszy sezon, kiedy odczuliśmy niedobór pracowników. Niestety, zmiany na rynku pracy w Polsce spowodowały, że jest duża konkurencja innych zawodów, innych branż. Kiedyś było tylko sadownictwo, dzisiaj Ukraińcy zatrudniani są wszędzie - w handlu, sprzedaży - tłumaczył. 

Mirosław Maliszewski podkreślił, że drugą sprawą są programy socjalne i demograficzne w Polsce. -Spowodowały one, że duża część ludzi, która chciała z nich skorzystać wypadła z rynku pracy a pracodawcy zmuszeni byli do wypełnienia „luki” pracownikami z Ukrainy. Również wprowadzenie ruchu bezwizowego nie było bez znaczenia. Widać duży odpływ pracowników na rynek zachodni - dodał. 

- Faktem jest że w ostatnich latach zauważyć można zwiększone zapotrzebowanie z naszej strony. W ostatnich latach zapotrzebowanie na pracowników sezonowych rośnie - przyznał prezes Związku Sadowników RP. 

źródło: www.sadyogrody.pl

Czytany 863 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 listopad 2017 07:09

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama