poniedziałek, 09 październik 2017 05:59

Wysokie ceny jabłek- komentarz eksperta

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Według Eurostat eksport jabłek świeżych z Polski w sezonie 2016/17 wzrósł po raz pierwszy od momentu wprowadzenia rosyjskiego embargo osiągając wolumen 1,09 mln t (+11 proc. r/r). Zmniejszenie dostępności jabłek na rynku krajowym w sezonie 2017/18 (według GUS zbiory w Polsce obniżą się o ok. 30 proc. r/r) może przełożyć się jednak na ograniczenie eksportu do poziomu znacznie poniżej 1 mln t, choć przy wzroście cen r/r wartość polskiego eksportu może nawet wzrosnąć - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku PKO BP.

Notowania tygodniowe MRiRW wskazują, że przeciętna cena skupu jabłek w kraju we wrześniu 2017 r. była 2-krotnie wyższa wobec rekordowo niskiej (biorąc pod uwagę wrzesień) przed rokiem i jednocześnie najwyższa od 2007 r., kiedy mieliśmy do czynienia z silnym spadkiem zbiorów wskutek wiosennych przymrozków - komentuje. 

Według niego, wysoki poziom cen jabłek będzie utrzymywał się prawdopodobnie w całym sezonie 2017/18, choć zmiany sezonowe będą w dużej mierze uzależnione od tempa upłynniania zapasów w kraju. W kierunku wzrostów cen oddziaływać będzie wyższe zapotrzebowanie na jabłka nie tylko w UE-28 ale i w krajach Europy Wschodniej.

- Według WAPA tylko w Rosji w 2017 r. zbiory jabłek będą o 37 proc. niższe r/r. Dodatkowo mniejszych zbiorów oczekuje się na Białorusi (-19% r/r) i na Ukrainie (-10% r/r). W sezonie 2016/17 Białoruś była największym odbiorcą jabłek z Polski z 46 proc. udziałem w wolumenie ich eksportu. Prawdopodobnie kraje WNP będą w dalszym ciągu dominować w strukturze eksportowej polskich jabłek - przyznaje Dziwulski. 

Analityk dodaje, że skutki trwającego embarga będą mniej widoczne w bieżącym sezonie z powodu wysokich cen, co może wyhamować proces ekspansji polskich jabłek na rynki pozaeuropejskie. - Wysokie ceny, umocnienie EUR do USD mogą osłabić zainteresowanie polskimi jabłkami w krajach Afryki czy też Azji - podsumował.

źródło:http://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/wysokie_ceny_jablek_moga_utrzymywac_sie_przez_caly_sezon_komentarz_eksperta,11328.html

Czytany 486 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 październik 2017 09:29

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama