poniedziałek, 07 sierpień 2017 05:56

Oparzenia słoneczne – czy można im przeciwdziałać?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po deszczowym początku lipca, zawitały u nas afrykańskie upały. Przez cały ubiegły tydzień termometry wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza. Mimo że obecnie ochłodziło się, synoptycy przewidują, że pod koniec przyszłego tygodnia może być nawet do 38 stopni. Już kilka dni wysokich temperatur wystarczyło, aby owocach pojawiły się ślady oparzeń słonecznych. Jak chronić jabłka przed uszkodzeniami?

Plamy powstałe w ich wyniku oparzeń słonecznych dyskwalifikują owoce z handlu, więc są one niebezpiecznym czynnikiem dla naszej produkcji. Tym bardziej, że poparzeniu ulegają najczęściej owoce po zewnętrznej części korony, które ze względu na rozległy rumieniec mają potencjalnie największą wartość handlową.

Powodem oparzeń słonecznych jest spadek efektywności zjawiska transpiracji, która polega na odparowywaniu przez drzewo wody pobranej z gleby. Parująca woda chłodzi owoce. Spadek jej efektywności może nastąpić poprzez brak wody w glebie, toteż nie powinniśmy dopuścić do zbytniego przesuszenia gleby w czasie upałów.

Najskuteczniejszym działaniem niedopuszczającym do nadmiernego przegrzania się owoców jest zraszanie nadkoronowe. W przypadku jego braku możemy drzewa potraktować zawiesiną glinki koalinowej (25 kg/ha). Dobre pokrycie drzewek spowoduje obniżenie temperatury owoców i liści. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest wznowienie procesu fotosyntezy, który spowalnia lub też całkowicie ustaje w bardzo wysokich temperaturach. Efektywność tego procesu ma bardzo duże znaczenie dla wielkości owoców. Obniżenie temperatury w obrębie korony drzewa wpłynie również pozytywnie na ich wybarwienie. Roztwór glinki należy nanosić nie częściej niż co 7-10 dni, najlepiej dwukrotnie w czasie trwania upałów.  Więcej zabiegów nie przynosi lepszych efektów, a może utrudnić usuwanie jej z jabłek (naniesiony roztwór jest widoczny na owocach, zostanie zmyty dopiero po kilkukrotnym opadzie deszczu), co będzie utrudniało przygotowanie ich do sprzedaży. W obecnym sezonie owocówka nie odpuszcza sadownikom. Owoce potraktowane glinką są mniej atrakcyjne do składania przez nią jaj.

Upały zwiększają również ryzyko uszkodzenia owoców, gdy stosujemy w tym czasie nawozy dolistne i niektóre środki ochrony roślin. Radzi się, aby w czasie wzmożonych upałów zaniechać nawożenia dolistnego, a ochronę ograniczyć do niezbędnego minimum. Najbardziej niebezpieczne są w tym przypadku proste sole (chlorek wapnia), preparaty siarkowe oraz fungicydy oparte na mankozebie. Niebezpieczeństwo stwarzają również zwilżacze silikonowe, które rozrzedzają woskową warstwę ochronną na owocach.

Podczas upałów należy wstrzymać się również z cięciem letnim. Świeżo odsłonięte owoce są dużo wrażliwsze na działanie promieni słonecznych.

źródło: http://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/5738-oparzenia-sloneczne-czy-mozna-im-przeciwdzialac


Czytany 412 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 sierpień 2017 07:36

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama