piątek, 11 marzec 2016 12:31

Będzie kolejny nabór wniosków o wycofanie produktów z rynku?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nic mi nie wiadomo o kolejnym naborze wniosków na wycofanie owoców i warzyw z rynku. Na poziomie Unii Europejskiej nic się nie zmieniło. Nadal mamy te same ok. 300 tys. jabłek do wycofania, wiem, ze już blisko połowa tego limitu została wykorzystana – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

 

 

Według niego, być może dodatkowy nabór będzie na tą ilość owoców, z których sadownicy dobrowolnie rezygnują. - To będzie jednak w mojej ocenie bardzo niewielka ilość – dodaje.

- My - jako Związek Sadowników - sygnalizowaliśmy tu i ówdzie (m.in. w Brukseli), że trzeba pilnie uruchomić kolejne, nowe transze, bo ta lada dzień będzie wykorzystana, a kryzys nie tylko nie został trwale zażegnany, ale może niebawem się pogłębić. Najlepiej byłoby uruchomić wycofywanie do biogazowi, bo ono nie ingeruje w normalny obrót rynkowy jabłkami – komentuje Maliszewski.

Jak mówi, kolejną kwestią jest przyśpieszenie wypłat tym, którzy już wykorzystali swój limit.  - Te osoby w zasadzie mogłyby już otrzymywać rekompensatę i wypłatę pieniędzy. Oczekiwanie do sierpnia to dla wielu gospodarstw brak środków na funkcjonowanie gospodarstwa. Będziemy w tej sprawie interweniować u ministra Jurgiela – zapewniał Mirosław Maliszewski.

Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego informuje, że w dniu 29 kwietnia 2016 r. na stronie internetowej ARR zostaną podane do publicznej wiadomości informacje o dostępnych ilościach produktów do rozdysponowania w ramach embargo. - Jeśli oczywiście takie ilości będą dostępne do rozdysponowania producentów - podkreśla.

Jak mówi, w takim przypadku nie wcześniej niż w dniu 30 kwietnia br. producenci będą mogli składać powiadomienia dla wskazanych produktów.

Powiadomienia najlepiej złożyć bezpośrednio we właściwym Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego.
Czytaj więcej :www.sadyogrody.pl

Czytany 11934 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama