poniedziałek, 07 grudzień 2015 08:04

Podlubelska cydrownia ma ułatwić sadownikom zakładanie cydrowni i produkcję cydru

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pokazowa cydrownia, która powstała na Lubelszczyźnie, ma zachęcić, pomóc i ułatwić sadownikom zakładanie własnych cydrowni oraz produkowanie polskiego cydru naturalnego, dzięki czemu region lubelski może stać się polską cydrową Toskanią.

W dniu 5 listopada, na Lubelszczyźnie została pokazana pierwsza pokazowa cydrownia, czyli wytwórnia cydru, gdzie podczas warsztatów można zobaczyć jak od początku do końca powstaje polski cydr. Pierwsza pokazowa cydrownia powstaje i zostanie uruchomiona w siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru w Mikołajówce koło Kraśnika.

Cydrownia ma być ważnym obiektem w ambitnych planach rozwoju Lubelszczyzny jako cydrowej Toskanii i ma prowadzić m.in. do aktywizacji sadowników przy otwieraniu lokalnych cydrowni.

- Przecieramy szlaki, zbieramy informacje, udowadniamy, że można. Chcemy pokazać sadownikom, że cydrownia to prosta inwestycja, której koszt można porównać z zakupem ciągnika. Wybraliśmy technologię, którą każdy może dopasować do własnych potrzeb – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru.

- Spodziewamy się, że największym wyzwaniem będą procedury formalne, o których uproszczenie apelujemy. Dzięki wzorcowej cydrowni stworzymy biznesplan gotowy do powielania. Będziemy poszukiwać najlepszych receptur, pozyskamy wiedzę na temat doboru odmian jabłek, temperatury fermentacji, długości okresu maceracji - dodaje.

- Każdy taki niuans ma znaczenie dla smaku naturalnego cydru. To doświadczenia praktyczne, którymi chcemy się dzielić podczas tego typu warsztatów, w publikacjach, na konferencjach. Misja edukacyjna to jedno z naszych najważniejszych zadań – mówi również.

Program Stowarzyszenia zakłada, że produkcja cydru może przyczynić się nie tylko do zwiększenia przychodów sadowników, ale też do rozwoju całych regionów i poszerzenia polskiej oferty eksportowej.

Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru ocenia, że polski cydr może stać się polską narodową specjalnością i źródłem dobrobytu polskich regionów, tak jak wino jest źródłem międzynarodowej sławy francuskiej Burgundii czy włoskiej Toskanii.

Cydr, czyli fermentowany napój alkoholowy z jabłek, to bardzo młoda kategoria alkoholi w Polsce, która w naszym kraju zaczęła raczkować dopiero niedawno.

Zdaniem ekspertów sprzedaż cydru w Polsce może docelowo osiągnąć poziom 70-80 miliona litrów, czyli ok. 2,0 proc. sprzedaży piwa w naszym kraju.

Czytaj więcej:http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/podlubelska-cydrownia-ma-ulatwic-sadownikom-zakladanie-cydrowni-i-produkcje-cydru,122714.html

Czytany 11108 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 grudzień 2015 12:59

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama