piątek, 20 listopad 2015 08:37

Na Narodowym o przyszłości polskiego rolnictwa

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

19 listopada na stadionie PGE Narodowy odbyła się konferencja pod tytułem ,,Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym”. Konferencja została zorganizowana już po raz trzeci przez czasopismo,,Farmer”. Jak podał portal farmer.pl w kongresie uczestniczyło ponad siedmiuset rolników. W debacie inauguracyjnej  kongresu pod tytułem „Przyszłość polskiego rolnictwa – co i komu będzie się opłacać produkować”? wziął udział Prezes Związku Sadowników RP, poseł Mirosław Maliszewski. 

 

Prezes mówił między innymi o embargu i jego skutkach dla polskiego rolnictwa-,,Do tej pory w światowym imporcie owoców i warzyw dominowała Rosja. Dla polskich sadowników embargo z jednej strony było kubłem zimnej wody, ale także zachętą do rozwijania nowych rynków. Embargo nam uświadomiło, że trzeba kontynuować inwestycje w jakość owoców i przystosowanie produkcji między innymi na rynek azjatycki.”

 ,,W polskim rolnictwie i sadownictwie dobre jest to, że jesteśmy konkurencyjni. Dzięki temu wypychamy z zagranicznych rynków innych producentów”- ocenił Prezes. Jego zdaniem, mimo wielu niekorzystnych czynników,  branża sadownicza bardzo dobrze poradziła sobie w ubiegłym roku. W przyszłości sadownicy powinni  zacieśnić współpracę z przetwórcami, najkorzystniej byłoby zawierać trwałe umowy, żeby lepiej zaplanować produkcję.

Jak istotne jest planowanie w rolnictwie przypomniał także Rafał Mładanowicz, Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Jego zdaniem tylko dzięki planowaniu rolnicy będą mogli poprawić  konkurencyjność swojej produkcji. Jak ważna jest przewidywalność sytuacji w związku z poniesionymi przez rolników nakładami podkreślał także Artur Markowski – dyrektor regionalny ds. korporacyjnych, ING Bank Śląski SA.

Przedstawiciel Concordia Polska TUW -Michael Lösche w panelu ,, Ubezpieczenie jako skuteczne narzędzie zarządzania ryzykiem gospodarstwa’’ mówił o konieczności stworzenia odpowiedniego systemu ubezpieczeniowego, żeby rolnicy mieli przejrzystość i pewność swoich działań.

Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego wskazała że polscy rolnicy obecnie konkurują cenami głównie dzięki niskim kosztom pracy. Jednak w przyszłości należy większą uwagę zwrócić na czynniki pozacenowe czyli między innymi: poprawę jakości produkcji, koncentrację produkcji oraz działania promocyjne. Dr Nosecka podkreśliła też, że dla poprawy sytuacji w rolnictwie konieczne jest ograniczenie biurokracji i zniesienie urzędniczych barier stawianych przed rolnikami, którzy chcą skorzystać z pieniędzy UE.

Kurt Glueck z HORSCH Maschinen GmbH zaznaczył, że z rolnictwa żywi się ludność całego świata, należy więc dołożyć wszelkich starań żeby żywność ta była jak najwyższej jakości.

Zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  Jarosław Sierszchulski przedstawił jak agencja, dzięki oferowanym programom pomocowym, wpływa na sytuację w rolnictwie. Podkreśli też jak istotne jest unowocześnianie produkcji.

Kolejne panele tematyczne były poświęcone technice rolniczej i agrotechnice. Zainteresowani mogli posłuchać specjalistycznych prelekcji m.in. na temat ochrony i nawożenia roślin w warunkach nowych regulacji prawnych czy podczas suszy.  Dla zainteresowanych przygotowano też panel poświęcony PROW 2014-2020- podczas którego można się było między innymi dowiedzieć jakie są kwoty wsparcia oraz kto może skorzystać z poszczególnych działań
Czytany 12239 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 listopad 2015 10:42

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama