poniedziałek, 15 czerwiec 2020 12:19

Ogrodnicy i sadownicy z modlitwą o opiekę

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
36. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników i Sadowników zgromadziła delegacje związków ogrodniczych z kilku miast Polski, m.in. z Poznania, Łodzi i Grójca wraz z pocztami sztandarowymi. Ogrodnicy i sadownicy dziękowali za dotychczasowe zbiory i prosili o dobrą pogodę, ochronę przed klęskami żywiołowymi, dobre plony i opłacalność produkcji.

„Dzisiejsza pielgrzymka jest w bardzo okrojonym zakresie z uwagi na epidemię, co spowodowało, że mamy tylko delegacje” – mówi Marian Gosecki, wiceprezes regionalnego Związku Ogrodniczego Częstochowa, a zarazem organizator pielgrzymki.

„Będziemy dziękować za to, że żyjemy, że mamy zdrowie, siłę, warunki do pracy, i chcielibyśmy prosić o to, żeby Bóg się zlitował nad nami i dał nam wodę, która jest życiem nie tylko dla nas, ale i dla roślin, co jest podstawą do dalszego życia i pracy” – podkreśla organizator.

W czasie spotkania była okazja do rozmów o sytuacji polskich ogrodników i sadowników. Wielu z troską mówiło o rynkach zbytu i wysokich kosztach produkcji owoców, warzyw i kwiatów: „Dziś czasem sprzedaje się poniżej kosztów produkcji, i cieszyć się trzeba z tego, że nie zostało wyrzucone na kompost. A przecież trzeba mieć środki na utrzymanie bieżące. Import nas w niektórych przypadkach zabija, bo kupując w zespole kontener przykładowo owoców czy kwiatów, mamy ceny groszowe, a hurtownicy muszą zarobić, pośrednicy, detaliści. Wszyscy po drodze zarabiają, a użytkownik, konsument musi za to zapłacić” – mówi Marian Gosecki.

Po jasnogórskim spotkaniu ogrodnicy udali się na częstochowski cmentarz Kule, gdzie złożyli kwiaty na znajdującym się tam grobie, zmarłego w grudniu ubiegłego roku, Bogdana Jastrzębskiego, inicjatora Ogólnopolskich Pielgrzymek Ogrodników na Jasną Górę.

o. Stanisław Tomoń

www.jasnagora.com
Czytany 388 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 lipiec 2020 06:55

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama