wtorek, 22 październik 2019 05:38

Polscy producenci żywności zaniepokojeni brexitem

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wielka Brytania zapewnia, że po brexicie dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować utrudnienia w handlu z krajami unijnymi, ale tego samego oczekuje od Unii Europejskiej w stosunku do angielskiego eksportu. Musi być zachowana równowaga – w warunkach wymiany handlowej, w przeciwnym razie eksport może być bardzo utrudniony – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Dodaje, że ambasada Wielkiej Brytanii przygotowała poradnik, w którym informuje o nowych zasadach współpracy handlowej dla polskich firm, w przypadku gdyby doszło do bezumownego brexitu. Część przedsiębiorstw już rozpoczęła wymagane procedury administracyjne.

– Polscy producenci żywności czekają z niepokojem na to, co się wydarzy, jak będzie wyglądał brexit. Mają nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży i przeszkody formalne nie zdezorganizują wymiany handlowej między Polską a Wielką Brytanią – mówi przedstawiciel PFPŻ.

Andrzej Gantner przypomina, że kraje unijne eksportują rocznie do Wielkiej Brytanii produkty spożywcze za kwotę 44 mld euro. Do Rosji, przed wprowadzeniem embarga, UE eksportowała żywność w kwocie 11 mld euro i – jak tłumaczy ekspert – firmy spożywcze do tej pory borykają się ze skutkami wstrzymania handlu z Rosją. Trudno sobie wyobrazić sytuację na europejskim rynku żywności, gdyby brexit nawet tylko częściowo ograniczył europejski eksport.

– Do Wielkiej Brytanii wysyłamy produkty spożywcze za ponad 2,5 mld euro rocznie. Wiele z nich to żywność o wysokiej wartości dodanej, dlatego ważne jest, aby po brexicie wymiana handlowa między naszymi krajami jak najmniej ucierpiała – tłumaczy.

Czytaj więcej:http://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/polscy_producenci_zywnosci_zaniepokojeni_brexitem,19780.html

Czytany 1663 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 październik 2019 05:45

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama