środa, 12 czerwiec 2019 10:04

35. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
35. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników zgromadziła na Jasnej Górze ogrodników, sadowników i rolników wraz z rodzinami. Na modlitwę w częstochowskim sanktuarium, w niedzielę 9 czerwca, przybyli również przedstawiciele organizacji ogrodniczych, instytucji i firm związanych z ogrodnictwem i sadownictwem, prezesi związków ogrodniczych oraz sympatycy ogrodnictwa, łącznie ponad 2 tys. osób. 

„Przychodzimy do Matki Bożej po pomoc, po błogosławieństwo, prosimy, żeby Maryja wspierała w tej ciężkiej pracy, bo to jest trudna, ciężka praca często niedoceniana – zauważa ks. kan. Wojciech Kołakowski, krajowy duszpasterz ogrodników - Modlimy się bardzo dużo za Ojczyznę, bo polski rolnik, sadownik, ogrodnik to jest ten, który kocha Ojczyznę”. 

Za organizację tegorocznej pielgrzymki odpowiadał Związek Sadowników RP.

„Przyjeżdżamy tutaj dziękować Matce Najświętszej za wszystkie łaski, jakich doznajemy codziennie, może nie wszystkie nawet zauważamy, ale to jest nasza Matka, i Ona nami się opiekuje, czujemy to – wyznaje Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP - Nasza produkcja jest przeważnie pod chmurką, i wszystko, co sobie zaplanujemy, nie zawsze tak musi być. Przychodzi grad, przychodzi mróz i wszystko się zmienia w przeciągu kilki minut, kilku godzin. Ogrodnicy i sadownicy modlą się o dobre zbiory i o przyzwoite ceny za te zbiory. Praca sadownika i ogrodnika jest bardzo ciężka. Nie mamy w ogóle wpływu na pogodę, i przychodzimy też modlić się o dobrą pogodę dla naszych zbiorów, i oczywiście o zdrowie dla naszych rodzin, dla naszych dzieci”. 

„Jestem sadownikiem i w ostatnich 20-tu latach sytuacja w sadownictwie, w ogrodnictwie zmieniła się diametralnie – stwierdza Krzysztof Czarnecki - Jesteśmy liderem w światowej produkcji jabłek, jesteśmy trzecim producentem na świecie, a myślę, że nawet już drugim, bo doganiamy Stany Zjednoczone, co niekoniecznie wiąże się z naszymi dochodami. Kilkadziesiąt lat zajmuje się sadownictwem i nie pamiętam tak złego sezonu. Po wprowadzeniu embarga przez Rosję mamy sporą nadwyżkę towaru, której nie możemy nigdzie na świecie ulokować. Po prostu na świecie nie ma takiego miejsca, gdzie byśmy mogli swoje jabłka sprzedać po godziwych cenach. Sprzedajemy je dużo poniżej kosztów produkcji, jesteśmy wykorzystywani przez monopol zagraniczny, który jest głównym odbiorcą naszych jabłek przemysłowych, a cena jabłek przemysłowych wpływa na cenę jabłek deserowych”. 

„Jestem trzecim pokoleniem sadownika i rezygnuję z produkcji jabłek. Przechodzę na owoce pestkowe, trochę jagodowe. Może wrócę trochę do rolnictwa. Zmieniam profil gospodarstwa, bo nie widzę przyszłości w produkcji jabłek” – wyznaje wiceprezes Związku Sadowników. 

Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Wojciech Kołakowski, krajowy duszpasterz ogrodników. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium

Przed Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej miał miejsce Akt Zawierzenia Maryi polskich ogrodników i sadowników, wypowiedziany przez ks. kan. Wojciecha Kołakowskiego. W programie zaplanowano także spotkanie dotyczące spraw ogrodnictwa w Polsce w Sali o. Kordeckiego. Pielgrzymka zakończy się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich. 


o. Stanisław Tomoń
Źródło: http://jasnagora.com/wydarzenie-12944?fbclid=IwAR0ws6-FN0S8micfksTwFM8qwcIp7zNinj_8RgfiNR-g5cxRldPRNjMK8xM
Czytany 1531 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipiec 2019 10:12

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama