czwartek, 28 marzec 2019 09:46

O co tak naprawdę chodziło z VAT- em od owoców i soków?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Tak było i tym razem. Pieniądze, które miały być wyprowadzane z kieszeni sadowników wprost do państwowej kasy w postaci podatku VAT. Jesienią ubiegłego roku Związek Sadowników RP pozyskał informację na temat planów Ministerstwa Finansów, które zakładały zwiększenie z 5% do 23% stawki VAT-u na napoje bezalkoholowe- niegazowane, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wyniesie nie mniej niż 20 % składu surowca. Kuriozum tych zmian było jednoczesne obniżenie z 8% na 5% podatku VAT na owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy, np. pistacjowe, migdały, kokosowe (dział CN 08 - Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów).

Reasumując - proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany miały na celu pogłębienie i tak już mocnego kryzysu w branży sadowniczej. Rząd w roku, w którym produkcja jabłek szacowana jest na niemal 5 mln ton chciał obniżyć podatek na owoce importowane, robiąc tym samym ogromną konkurencję dla naszych owoców. Zamiast walczyć o wzrost spożycia krajowych produktów, chciał promować te, które wygrywałyby na półkach niższą ceną.

Nasza organizacja nie mogła wobec takiego pomysłu pozostać obojętna, dlatego od października 2018r. sukcesywnie wysyłała do Pani Teresy Czerwińskiej – Ministra Finansów szereg pism z twardymi argumentami, oraz wnioskiem o zablokowanie tych niekorzystnych dla sadowników zmian. 

Podnosiłem tę sprawę na Komisji Rolnictwa. Niestety Minister Ardanowski nie zajął w tej sprawie stanowiska. Podniesienie VAT na soki oznacza, że konsument będzie sięgał po tańsze napoje, nieowocowe. Obniżenie VAT na cytrusy to z kolei obniżenie ich cen w sklepach i zwiększenie konkurencji np. dla jabłek. W tej sprawie Komisja przyjęła nawet Dezyderat. Sytuacja ta pokazuje, że warto o nasze sprawy walczyć.”- podkreśla Mirosław Maliszewski, Poseł na Sejm RP, Prezes Związku Sadowników RP.

Jednak nasze wielomiesięczne działania przyniosły efekt i szkodliwy dla naszej branży projekt został w dniu 15 marca br. wycofany z procedowania. Oby nie było chęci powrotu do tych szkodliwych dla polskiego sadownictwa zapisów.

  

Agnieszka Dywan

Związek Sadowników RP

Czytany 2400 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama